V roce 2016 vstoupila v platnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích 268/2015 Sb., která sebou přinesla řadu změn. Tou pravděpodobně nejvýznamnější bylo omezení maximální povolené rychlosti na silnicích pro motorová vozidla z původních 130 km/h na 110 km/h.
Kromě úprav rychlosti se však dostalo i na úpravy značek. Některé totiž dostaly nový tvar, jiné naprosto zmizely a pár jich naopak přibylo. Například značka pro výše zmíněné silnice pro motorová vozidla tak již není obdélníková, ale čtvercová. Značka pro dálnici pak změnila tvar i barvu a z obdélníkové modré je čtvercová zelená. Tohle byly ale jen ty drobné a pouze estetické úpravy.
Sekali už jste se ale se značkou pro dopravní okruh, která nese označení IP 1a? Dříve byly tyto úseky značeny bílou čtvercovou značkou se zeleným pruhem, nicméně od roku 2016 jsou tyto značky nahrazovány čtvercovou značkou, která zobrazuje ovál (okruh) se šipkou. Značka navíc může být doplněna názvem okruhu či jeho pořadovým číslem a její barva je buď modrá, nebo zelená (v případě dálničního okruhu).
Od roku 2016 se na našich silnicích také objevují značky jako "Nábřeží" (A34), které upozorňují na úsek pozemní komunikace směřující na nechráněné nábřeží nebo břeh vodní plochy. Za zmínku také stojí značky "Bezpečný odstup" (IP31), které poskytují základní orientaci týkající se doporučené bezpečné vzdálenosti za sebou jedoucích vozidel. Značka tak informuje o počtu znaků, které by měl řidič vidět v prostoru za vpředu jedoucím vozidlem.
K poněkud kontroverzním značením patří od roku 2016 i vodorovné značky "Místo pro přecházení" a "Přejezd pro cyklisty", které se od sebe liší jen tloušťkou pruhů. Druhé jmenované značení navíc může být "přimknuto" k přechodu pro chodce, což může nejednoho řidiče zmást.
Jednou z dlouhodobých rarit na našich silnicích je pak značka "Pohyblivý most", se kterou se většina řidičů v Česku ani nesetká. Přesto je ale dobré tuto značku znát, neboť se s ní můžeme setkat při výpravách do zahraničí.
Velmi neobvyklou značkou je také "Únikový pruh," který by mohl řadě řidičů připomínat spíše cílovou rovinku. Pravda je ale taková, že tento úsek je určen především těm, kteří mají problémy svůj vůz zabrzdit. Na takto označených místech tedy naleznete protisvah nebo štěrkové podloží, díky kterému se vám podaří vůz zastavit.
Poslední dvojice dopravních značení bude jistě známá profesionálním řidičům, ale běžní řidiči nad jejich významy často tápou. Řeč je o značkách "Zákaz vjezdu vozidel přepravujících nebezpečný náklad" a "Zákaz vjezdu vozidel přepravující náklad, který může znečistit vodu", které sice mají všeříkající název, nicméně nejdříve si je člověk musí vůbec zapamatovat.