Znáte tyhle dopravní značky? Roky matou české řidiče, objevují se totiž velmi vzácně

Antonín Marek / AutoRoad.cz, 28. března 2018, 16:15 Aktualizováno 29.3.2018, 09:40 Google+

České silnice lemují statisíce dopravních značek, z nichž většina je řidičům dobře známá. Od roku 2016 se však mohou objevovat i dopravní značky, z nichž jsou někteří řidiči zmateni a neznají jejich přesný význam. Ostatně dokázali byste zpaměti říci, jak vypadá značka pro nábřeží či dopravní okruh?

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

Sdílejte článek

V roce 2016 vstoupila v platnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích 268/2015 Sb., která sebou přinesla řadu změn. Tou pravděpodobně nejvýznamnější bylo omezení maximální povolené rychlosti na silnicích pro motorová vozidla z původních 130 km/h na 110 km/h. 

Kromě úprav rychlosti se však dostalo i na úpravy značek. Některé totiž dostaly nový tvar, jiné naprosto zmizely a pár jich naopak přibylo. Například značka pro výše zmíněné silnice pro motorová vozidla tak již není obdélníková, ale čtvercová. Značka pro dálnici pak změnila tvar i barvu a z obdélníkové modré je čtvercová zelená. Tohle byly ale jen ty drobné a pouze estetické úpravy.

Sekali už jste se ale se značkou pro dopravní okruh, která nese označení IP 1a? Dříve byly tyto úseky značeny bílou čtvercovou značkou se zeleným pruhem, nicméně od roku 2016 jsou tyto značky nahrazovány čtvercovou značkou, která zobrazuje ovál (okruh) se šipkou. Značka navíc může být doplněna názvem okruhu či jeho pořadovým číslem a její barva je buď modrá, nebo zelená (v případě dálničního okruhu).

Od roku 2016 se na našich silnicích také objevují značky jako "Nábřeží" (A34), které upozorňují na úsek pozemní komunikace směřující na nechráněné nábřeží nebo břeh vodní plochy. Za zmínku také stojí značky "Bezpečný odstup" (IP31), které poskytují základní orientaci týkající se doporučené bezpečné vzdálenosti za sebou jedoucích vozidel. Značka tak informuje o počtu znaků, které by měl řidič vidět v prostoru za vpředu jedoucím vozidlem.

K poněkud kontroverzním značením patří od roku 2016 i vodorovné značky "Místo pro přecházení" a "Přejezd pro cyklisty", které se od sebe liší jen tloušťkou pruhů. Druhé jmenované značení navíc může být "přimknuto" k přechodu pro chodce, což může nejednoho řidiče zmást.

Jednou z dlouhodobých rarit na našich silnicích je pak značka "Pohyblivý most", se kterou se většina řidičů v Česku ani nesetká. Přesto je ale dobré tuto značku znát, neboť se s ní můžeme setkat při výpravách do zahraničí.

img-responsive

Značka: Pohyblivý most | foto: bezpecnecesty.cz

Velmi neobvyklou značkou je také "Únikový pruh," který by mohl řadě řidičů připomínat spíše cílovou rovinku. Pravda je ale taková, že tento úsek je určen především těm, kteří mají problémy svůj vůz zabrzdit. Na takto označených místech tedy naleznete protisvah nebo štěrkové podloží, díky kterému se vám podaří vůz zastavit.

Poslední dvojice dopravních značení bude jistě známá profesionálním řidičům, ale běžní řidiči nad jejich významy často tápou. Řeč je o značkách "Zákaz vjezdu vozidel přepravujících nebezpečný náklad" a "Zákaz vjezdu vozidel přepravující náklad, který může znečistit vodu", které sice mají všeříkající název, nicméně nejdříve si je člověk musí vůbec zapamatovat.

Vytisknout

Diskuze: Znáte tyhle dopravní značky? Roky matou české řidiče, objevují se totiž velmi vzácně

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Škoda Superb Combi IV

TEST Škoda Superb IV 2,0 TDI 110 kW L&K – nový manažerský ideál přijíždí!

subaru brz

TEST Subaru BRZ Limited AT – je lepší volbou automat či manuál?

EcoWheel Squer mini

TEST EcoWheel Squer mini – celoroční alternativa ke skútru, která zaparkuje všude

Subaru Crosstrek

TEST Subaru Crosstrek e-BOXER Executive – sen každého chalupáře či správce lesů?

Amarok

TEST Volkswagen Amarok Aventura – lepší i levnější, než první generace, bravo!

Subaru Forester

OFF ROAD TEST: Subaru Forester – jak zvládá náročný terén ?

Peugeot 508

TEST Peugeot 508 GT Plug-in Hybrid 225 – jeden z nejlepších liftbacků na trhu?

Cupra Formentor VZ

TEST: Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310k – sportovní SUV, které dá stovku pod 5 vteřin

Ilustrační foto

Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

citroën berlingo

Akční ceny u nového Citroënu Berlingo - je k mání s benzínem, dieselem i elektromotorem

volkswagen caddy

TEST Volkswagen Caddy 2.0 TDI Life – rodinný univerzál s kompromisy

Citroen C4 X

TEST: Citroen C4 X 1.5 BlueHDI 130 Shine – moderně vypadající retro za skvělou cenu

For Caravan

Na karavany a lodě? Již tento víkend v PVA EXPO PRAHA

reklama

Doporučujeme

Nový Volkswagen Polo

Česká platforma pro celý koncern? O jejím osudu se rozhodne brzy

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud