Hmyz jménem Kněžice mramorovaná si v anglicky hovořících zemích vysloužil poměrně nelichotivé označení Stink bug, tedy zapáchající brouk. Větším rizikem než zápach, který vydává v případě ohrožení, je však jeho masivní a nekontrolovatelné šíření po celém světě, kde má jen minimum predátorů. V rámci boje proti jeho přemnožení tak některé státy vyhlásily tomuto druhu hmyzu otevřenou válku, na kterou však doplácí i někteří lidé a společnosti.
Před pár dny totiž CNN informovala, že úřady na Novém Zélandu odmítli vpustit do země tři lodě, které měly na palubě tisíce osobních automobilů a průmyslové vybavení. Důvodem k tomuto rozhodnutí měly být doslova hordy těchto "nenažraných brouků", kteří s loděmi přicestovali až z dalekého Japonska.
Úřady se tak snaží chránit křehký eko-systém, který by mohl být poměrně rychle a snadno narušen. Tito brouci se totiž množí extrémní rychlostí a bez přirozených nepřátel jsou schopni výrazným způsobem narušit zemědělskou produkci. Navíc jsou odolní proti pesticidům, což z nich činí těžkého nepřítele. Zemědělství tak nakonec dostalo přednost před automobilovým průmyslem.
Kromě 10 000 nových a zánovních automobilů již naložených na lodích totiž dalších 8 000 automobilů čekalo v Japonsku na další transport. David Vinsen, výkonný ředitel Novozélandské asociace importovaných motorových vozidel, v rozhovoru pro CNN uvedl, že za 15 let na své pozici a 30 let v tomto průmyslu nepamatuje podobnou situaci. Kvůli krizi byl dokonce donucen přerušit dovolenou a co nejrychleji se vrátit domů
Novozélandský ministr zemědělství uvedl, že zemi hrozilo nevídané zamoření těmito brouky. Dosud není jasné, jak mohlo k zamoření lodí dojít. Na jejich palubách totiž byly tisíce automobilů předních japonských automobilek, včetně Toyoty, Nissanu nebo Hondy.
Ekologickou pohromu se tedy odvrátit podařilo, ovšem nyní hrozí pohroma pro zaměstnance pracující v importu vozidel. Někteří z nich si budou muset udělat "neplánovanou dovolenou", zatím co jiní pak budou čelit seškrtání pracovních hodin. Lidé se navíc začínají bát o svá místa.
Aby Novozélandská vláda předešla podobným "krizím", bylo rozhodnuto o přijetí několika nových zákonů. Jedním z nich je povinnost kompletně vyčistit všechny automobily importované z Japonska a umožnit jejich inspekci v předem určených prostorech ještě před exportem.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?