Většina z nás považuje traktory za čistě pracovní stroje, které mají trávit většinu času na polích. Jakmile se však traktor objeví na silnici, většinou se z něj stává otřesná brzda provozu, která se na mnoha okreskách vlastně ani nedá bezpečně předjet. To ale není případ traktoru Valtra T234, který drží rychlostní rekord mezi traktory.
Rychlostní rekordy většinou padají rychleji než vlády v Česku, nicméně občas se najde výjimka (v obou případech), jakou je například Valtra T234. Tenhle finský traktor totiž drží rychlostní rekord již do roku 2015 a zatím se nezdá,že by měl být v brzké době překonán. Zajímavostí přitom je, že tenhle rekord padl při skutečně extrémních podmínkách, jak už tak bývá ve Finsku zvykem.
Devatenáctého února to budou už tři roky, co Juha Kankkunen, čtyřnásobný vítěz závodů rally, usedl za volant tehdy zcela nového a sériového traktoru Valtra T234 a na nouzové přistávací dráze poblíž finského města Sodankylä zajel rychlostní rekord v hodnotě 130.165 km/h. Vše se přitom odehrávalo během tradiční finské zimy, takže všude byly závěje sněhu.
Právě tady se ale hodili zkušenosti, kterými disponuje snad každý finský rally závodník. Kankkunen navíc není jen tak obyčejným závodníkem, neboť během své kariéry vyhrál 23 závodů WRC a stal se čtyřnásobným celkovým vítězem. Kromě toho drží i několik jiných rychlostních rekordů na sněhu, ovšem těch pokaždé dosáhl v silničním automobilu.
Valtra T234 má však k běžnému automobilu skutečně hodně daleko. Výkon sice dosahuje slušných 250 koní a točivý moment až 1000 Nm, nicméně stále se jedná o hřmotný traktor o váze 7.7 tuny. Valtara má však se stavbou traktorů do extrémních podmínek 60 let zkušeností a tento konkrétní model si v roce 2015 dokonce odnesl cenu za stroj roku od Terre-net. Během pokusu o zlomení rekordu byl traktor v sériovém stavu, pouze technici přes počítač upravili výkonovou křivku.
Aby se však stroj na zasněženém povrchu udržel, bylo kromě řidičských schopností potřeba i kvalitní obutí. To v tomhle případě opět dodala zkušená finská společnost Nokian. Konkrétně se jednalo o první zimní pneumatiky pro traktory Nokian Hakkapeliitta TRI, které díky hlubokému vzorku a vysoké přilnavosti poskytovaly dostatečnou přilnavost i ovladatelnost.
Lámání rekordu samotné však ani po přípravách nebylo nijak snadné. Nejprve se vyskytla technická závada, kvůli které musel být traktor odvezen na dílnu, a následně se zjistilo, že pa připravené dráze není možné z traktoru dostat více než 109 km/h. Po odstraněné závad a rozšíření trati se však celý tým pustil do nového pokusu a výsledky byly o poznání lepší. Během nejrychlejšího pokusu pak Kankkunen dosáhl průměrné rychlosti 130.165 km/h a ke všem svým rekordům přidal ještě nejrychlejší jízdu s traktorem - a ještě k tomu na sněhu.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.