Ze záběrů přírodopisných pořadů BBC, jako je Zázračná planeta, nám úžasem často padá brada k zemi. Kromě nádherných scenérií však také člověk občas žasne nad tím, jak se proboha filmařům podařilo natočit tak rychlá zvířata z bezprostřední blízkosti a naprosto stabilně. Odpověď přitom přinesla před pár dny sama BBC.
Odpověď na tuto otázku jsme nalezli v první epizodě první série dalšího přírodopisného pořadu z produkce BBC, tentokrát ale s názvem "Big Cats". Tvůrci pořadu se pochlubili úžasnou terénní bugginou, která byla na zakázku vytvořena pro speciální účely a svojí stavbou, technikou i schopnostmi se naprosto vymyká čemukoliv konvenčnímu.
K její stavbě si BBC najal hned dva odlišné experty: tím prvním byl kameraman specializující se na divokou přírodu Rob Drewett. Tím druhým pak specialista na stavbu a ovládání dálkově řízených speciálních vozidel Andy Nancollis. Jejich společným produktem se pak stala speciální buggina se stabilizovanou kamerou, která dokáže pořizovat naprosto neuvěřitelné záběry.
Název bugginy zní "Freestyle Mantis" a její maximální rychlost dosahuje 48.2 km/h. V přírodě se sice vyskytují i rychlejší zvířata, nicméně i tahle rychlost je poměrně extrémní, zvlášť přihlédneme li k tomu, co buggina nese za náklad. Jedná se totiž o speciální kameru Phantom Flex s rozlišením 4K, která dokáže produkovat famózní, ostré a zpomalené záběry.
Kamera je umístěna na zvláštním dálkově ovládaném a stabilizovaném rameni, které se stará o odfiltrování vibrací z jízdy po savanách a zároveň udržuje kameru ve ve vodorovné poloze. Buggina je navíc vybavena i speciálním odpružením a měkkými koly, které také přispívají vyšší stabilitě obrazu.
A jak vypadají záběry z používání této kamery? Na to se můžete podívat přímo ve videu, které uvolnila sama BBC. Kamera na něm dokáže bez problému udržovat tempo i s Gepardem, který se řadí k jedněm z nejrychlejších a nejlépe akcelerujících zvířat na světě. Překvapivé však je, že samotná přítomnost kamer zvířata prakticky nevyvádí z míry.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.