Mnichovská automobilka BMW se konečně pochlubila kompletním záznamem, na kterém můžeme vidět, jak se nová M5 během osmi hodin proklouzala až k novému rekordu v Driftu. Za volantem výkonného modelu seděl instruktor jezdecké školy "BMW Performance" Johan Schwartz, který stejný rekord zdolal již v roce 2013, kdy se starší generací M5 najel bokem 82,5 kilometru.
Zatímco během zdolání svého prvního rekordu najel Johan Schwartz na testovací dráze MW Performance Center v Jižní Karolíně 322.5 kola, během současného pokusu s poslední generací BMW M5 (F90), najel více než 2000 kol. Na konci vyčerpávající osmihodinovky ho však čekal zápis do Guinnesovy knihy rekordů se smykem dlouhým 374.17 kilometru. Předchozí rekord s hodnotou 165.04 kilometru, který vytvořil v červnu 2017 řidič Toyoty GT86, tak technici z BMW doslova rozcupovali.
Aby však bylo možné celou rekordní jízdu realizovat, bylo potřeba vymyslet, jak zajistit driftující M5 dostatek paliva. To nakonec technici BMW vyřešili úpravou starší generace BMW M5 na jakousi driftující čerpací stanici, za jejíž volant usedl druhý BMW instruktor Matt Mullins.
Ten se musel během pokusu několikrát bokem přiblížit k Schwartzovi a jejich kolega visící ze zadního okénka doplňoval za jízdy palivo ze speciální nádrže do chřtánu 600 koňového BMW s 4.4 litrovým biturbo osmiválcem. Během několika doplňování došlo i k menším kolizím, každopádně celý nápad fungoval výborně a vše připomínalo scénu z Rychle a Zběsile.
Díky doplňování paliva za jízdy pak BMW vytvořilo neplánovaně ještě jeden rekord a to v podobě dvou nejdéle souběžně driftujících vozidel na mokrém podkladu. Souběžná jízda totiž trvala 63.16 kilometru a mokrý podklad zde byl kvůli prodloužení životnosti pneumatik, které musely vydržet osmihodinové mučení.
Ve videu pořízeném v zákulisí pokusu si pak můžeme poslechnout téměř vše o přípravách i o samotné realizaci, která byla extrémně riziková zejména pro Matta Buttse, který visel z okna s palivovou hadicí. Kdyby totiž kterýkoliv z řidičů udělal sebemenší chybu, Matt mohl být doslova slisovaný.
Navíc zde hrozilo neustálé riziko požáru, neboť speciální tankovací systém přečerpával 56.7 až 68 litrů paliva za 50 sekund. Kdyby došlo k úniku a zahoření sebemenšího množství paliva, mohl se celý pokus zvrhnout v katastrofu. Vše se ale naštěstí podařilo podle plánu a v BMW mohou propuknout oslavy.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.