Zpěváka a skladatele jménem Neil Young jistě není potřeba dlouze představovat. Muzikant pohybující se na rockové, folk-rockové a country-rockové hudební scéně si užíval největší popularity zejména v šedesátých letech, ovšem ani dnes nepatří mezi zapomenuté interprety. Jeho písně už se možná tolik nehrají, ovšem jeho jméno patří se řadí k legendám.
Kromě nadání pro muziku však Neil Young trpěl i slabostí pro modelové železnice a automobily značky Buick. Proč o tom mluvíme? Neboť obojí, včetně řady hudebních nástrojů, se před několika dny dražilo prostřednictvím velké aukce aukce u společnosti "Julien's Auctions" v Los Angeles.
Ačkoliv i mezi modely vláčků a hudebními nástroji se našlo několik skutečně exkluzivních kousků překvapivě vysoké hodnoty, nás nejvíc zajímá Youngův Buick Roadmaster Skylark Convertible z roku 1953.
Tento vůz není cenný jen proto, že patřil Neilu Youngovi. I bez slavného majitele se jedná o jeden ze sběrateli nejvyhledávanějších automobilů značky Buick. Speciální edice celkem 1690 vozů byla vyrobena k oslavám 50. výročí od založení automobilky. Pod jeho nádherně tvarovanou protáhlou kapotou se ukrýval 5.2 litrový motor V8 o výkonu 188 koní.
Navzdory všeobecně vysoké hodnotě tohoto modelu však tento konkrétní přidává ještě něco navíc. Uvnitř jeho volantu je totiž napsáno “Customized for Neil Young”, tedy speciálně upraveno pro Neila Younga. Nemůžeme se tedy divit, že cena nakonec překonala odhadovaných 300.000 dolarů a vyšplhala se ještě o sto tisíc výš, v přepočtu na 8.7 milionu korun.
Pro Younga to však rozhodně nebyl poslední výjimečný Buick. V šedesátých letech totiž ke své přepravě využíval upravený pohřebák Buick Roadmaster Hearse, ve kterém i se svou kapelou a nástroji cestoval mezi koncerty.
I teď se to zdá trochu zvrácené, ovšem v době uvolněných šedesátých, kdy byl nejpopulárnějším festivalem Woodstock, se snad ani nelze ničemu divit. I tento Buick se dožil dnešních dnů a byl v dražbě nabídnut, jeho hodnota však byla odhadována maximálně na 10.000 dolarů a konečnou prodejní částku se nám ani nepodařilo zjistit .
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.