Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože jsou v danou chvíli účastníky silničního provozu a se sluchátky na uších rozhodně nemohou dostatečně vnímat vše, co se kolem nich děje. Ohrožují tak bezpečnost svoji, ale i dalších.
V několika českých, stejně jako německých městech proto členové ÚAMK a ADAC ověřovali, jak častý jev to je. Výsledek? Z více než 7 300 žáků a studentů běžně používalo sluchátka zhruba 700 z nich během jízdy na kole. To znamená, že téměř každý desátý mladý cyklista se v zásadě brání tomu, aby k němu děj dopravy pronikl. Mohou tak obtížněji posoudit dopravní situace a reagovat na kritické okamžiky opožděně nebo dokonce vůbec ne.
A zdaleka nejde jen o sluchátka v uších mladých. K tomu se přidává ještě ovládání mobilu za jízdy. Takových bylo sice jen 160, nicméně v součtu je počet nepozorných žáků a studentů ještě vyšší.
Proč je tak důležité, aby právě cyklisté maximálně věnovali pozornost jízdě? Potřebují plnou koncentraci jednoduše proto, že je kromě lehké přilby nechrání žádná „karoserie“. Jejich jedinou záchranou je schopnost brzdit a zastavit bezmála na místě. Ovšem k tomu potřebují mít obě ruce na řídítkách, nikoliv s mobilem v ruce, a maximální soustředění, které zapnutá hudba ve sluchátkách rozhodně neumožňuje.
Proto je zcela na místě, že například v Německu při nedodržení § 23 odst. 1 zákona o silničním provozu za nevěnování se řízení vinou poslechu hlasité hudby hrozí v prvním kroku pokuta 10 eur. Podobně je tomu i v Čechách. Pakliže poslech hlasité hudby a opožděná reakce vedou k nehodě, musí cyklista počítat s mnohem těžšími následky.
Byť cyklistická sezóna končí, je na místě si to připomenout, a zároveň upozornit ty, kdo sesednou nyní z kola a budou chodit pěšky, nebo usednou za volant, že stejná pravidla platí i pro chodce a řidiče – maximálně se věnovat okolní situaci v dopravě a nechat si poslech hlasité hudby i používání sluchátek na doma.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.