Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože jsou v danou chvíli účastníky silničního provozu a se sluchátky na uších rozhodně nemohou dostatečně vnímat vše, co se kolem nich děje. Ohrožují tak bezpečnost svoji, ale i dalších.
V několika českých, stejně jako německých městech proto členové ÚAMK a ADAC ověřovali, jak častý jev to je. Výsledek? Z více než 7 300 žáků a studentů běžně používalo sluchátka zhruba 700 z nich během jízdy na kole. To znamená, že téměř každý desátý mladý cyklista se v zásadě brání tomu, aby k němu děj dopravy pronikl. Mohou tak obtížněji posoudit dopravní situace a reagovat na kritické okamžiky opožděně nebo dokonce vůbec ne.
A zdaleka nejde jen o sluchátka v uších mladých. K tomu se přidává ještě ovládání mobilu za jízdy. Takových bylo sice jen 160, nicméně v součtu je počet nepozorných žáků a studentů ještě vyšší.
Proč je tak důležité, aby právě cyklisté maximálně věnovali pozornost jízdě? Potřebují plnou koncentraci jednoduše proto, že je kromě lehké přilby nechrání žádná „karoserie“. Jejich jedinou záchranou je schopnost brzdit a zastavit bezmála na místě. Ovšem k tomu potřebují mít obě ruce na řídítkách, nikoliv s mobilem v ruce, a maximální soustředění, které zapnutá hudba ve sluchátkách rozhodně neumožňuje.
Proto je zcela na místě, že například v Německu při nedodržení § 23 odst. 1 zákona o silničním provozu za nevěnování se řízení vinou poslechu hlasité hudby hrozí v prvním kroku pokuta 10 eur. Podobně je tomu i v Čechách. Pakliže poslech hlasité hudby a opožděná reakce vedou k nehodě, musí cyklista počítat s mnohem těžšími následky.
Byť cyklistická sezóna končí, je na místě si to připomenout, a zároveň upozornit ty, kdo sesednou nyní z kola a budou chodit pěšky, nebo usednou za volant, že stejná pravidla platí i pro chodce a řidiče – maximálně se věnovat okolní situaci v dopravě a nechat si poslech hlasité hudby i používání sluchátek na doma.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?