Pokud se zajímáte o svět motorů, pak už jste možná slyšeli o lodních motorech Mercury, které mají ve světě skvělé jméno. Věděli jste ale, že tato společnost také vyrábí a upravuje motory pro sportovní a závodní automobily? Poslední zajímavý počin Mercury Racing je atmosferický 7.0 llitrový motor V8, který skončil ve sportovním voze Ultima GTR.
Sedmilitrový osmiválec LS7 je skutečně charakteristickým americkým motorem, takže se na mysl dere otázka, proč skončil právě v malém britském sporťáku? Odpověď je přitom velice jednoduchá a dá se prakticky rozepsat do bodů. Ultima GTR je totiž velice lehký vůz, jehož design byl od prvopočátku navržen pro použití ve vyšších rychlostech. Tím odpadá nutnost jakýchkoliv pozdějších modifikací kvůli zlepšení aerodynamicky. Posledním benefitem je pak konstrukce využívající uprostřed uloženého motoru, což lidé z Mercury Racing přesně potřebovaly.
Když byl vybrán vůz, pustili se technici do úprav samotného motoru. Ten samozřejmě prošel rozsáhlou renovací, modernizací a také úpravami. Mimo jiné dostal hlavy z devítilitrového motoru, které byly pro sedmilitrový speciálně upraveny. Původním cílem bylo dostat z motoru výkon rovných 750 koní, což se nakonec technikům povedlo. Příval koní vrcholí při 7.000 otáčkách za minutu a motor neúnavně táhne až do omezovače. Ostatně na to se můžete podívat na tomto videu.
Podle všeho by navíc tato Ultima GTR měla být zcela legální k jízdě po silnicích, soudě podle instalovaných registračních značek. Otázkou však zůstává, kolik lidí má dostatek brát na silnici automobil s "lodním motorem" o výkonu 750 koní. Kdo se k tomu totiž odhodlá, ten bude potřebovat dostatek odvahy i schopností. Jo a taky bude muset doufat, že se mu nebudou ve vyšších rychlostech otvírat dveře... Ostatně to uvidíte ve videu.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?