Velký test zimních pneu pro rok 2017. Které značky si zaslouží plnou důvěru?

Antonín Marek / AutoRoad.cz, 5. října 2017, 09:56 Aktualizováno 7.10.2017, 12:27 Google+

Jaká bude letošní zima? Plná sněhu? Kolik ho napadne? Jaké budou teploty? To bohužel neví ani meteorologové, kteří stejně nikdy nemají absolutní jistotu, že se jejich předpovědi naplní. Takže motoristům nezbývá nic jiného, než se prostě spolehnout na to, že je místo mírné zimy zachrání jedině dobré zimní pláště.

Počet komentářů:  1 komentář (Poslední 14.10. 10:28) Napište svůj názor
Test pneumatik: Dunlop WinterSport 5

Test pneumatik: Dunlop WinterSport 5 | foto: pneumatiky.cz

Sdílejte článek

Proto je tak důležité, abychom pro vozidlo zvolili vhodné zimní pláště. Které to jsou? To v mnoha ohledech napoví aktuální test 32 zimních pneumatik rozměrů 195/65 R 15 T, 215/65 R16 H a 235/55 R17, které uspořádali partnerské automotokluby ÚAMK – německý ADAC, rakouský ÖAMTC, švýcarský TCS a další partneři.

Test měl klasické parametry, kdy se během něho kontrolovaly vlastnosti zimních pneumatik na suché i mokré vozovce, na sněhu a ledu, ověřeno bylo rovněž opotřebení plášťů, porovnána byla spotřeba paliva v závislosti od použitých pneu. Ze součtu těchto individuálních hodnocení vyplynulo závěrečné, stejně jako doporučení odborníků. Právě díky náročnosti a nezávislosti hodnocení jsou tyto testy považovány za nejvíce důvěryhodné. Všechny pneumatiky pro test byly navíc zakoupeny v běžném prodeji.

Obecná rada odborníků ÚAMK říká, že je na místě volit pouze zimní pneumatiky vysoké kvality, protože jak jsme uvedli – nikdy nevíte jaká zima nás čeká, a vyjet do sněhu a na led na špatných pláštích je jako chodit v sandálech po sněhu.

Rozměr 235/55/R 17

Tetno test prováděla německá testovací společnost GTÜ pomocí jiné metodiky než následující testy. Osm pneumatik o rozměru 235/55 R17 bylo podrobeno náročným disciplínám na vozidle Ford Kuga ve Švédsku za typických zimních podmínek se sněhem a ledem a navíc v Německu na Contidromu v 15 disciplínách.

Testovacím vítězem s hodnocením "vysoce doporučený" byl Dunlop Wintersport 5 SUV. Druhé místo obsadila pneumatika Goodyear UltraGrip Performance Gen-1, která byla zvláště přesvědčivá při brzdění na mokrých silnicích - což je kvalita, která je zvláště důležitá. Continental Winter contakt TS 850 P získal bronzovou pozici v tomto testu. Na čtvrtém místě je pneumatika Pirelli Winter Sottozero 3. Slabiny měla pneumatika Nokian WR A4 v kategorii "bezpečnost na mokré vozovce". 

img-responsive

Velký test zimních pneumatik pro rok 2017 | foto: ÚAMK

Při brzdění na sněhu a na suché silnici neexistují prakticky žádné rozdíly mezi testovanými zimními pneumatikami. Výsledky jsou dobré. Hans-Jürgen Götz z GTÜ však zdůrazňuje: "Řidiči SUV by měli vědět, že brzdná dráha v rychlosti 100 km/h se zimními pneumatikami je mezi 45,7 a 48,2 metry na suché vozovce. Proto je třeba zvážit sportovní styl jízdy."

Gunnar Beer, odborník na pneumatiky ACE: "Ve skutečnosti je fyzická mez pohonu všech kol mnohem vyšší než u vozidel s pohonem dvou kol. Řidiči SUV by proto měli věnovat zvláštní pozornost kvalitě zimních pneumatik. Každé celoroční pneumatiky nejsou pro tyto vozy vhodné."

Rozměr 195/65 R 15 T

Právě tento rozměr je typický pro nejprodávanější evropskou kategorii vozů, tedy nižší střední třídu, nebo chcete-li „třídu Golf“. Celkem bylo testováno 16 plášťů těch nejznámějších značek: Continental, Dunlop, Goodyear, Hankook, ale i Kleber, Falkon, Aeolus, Sava…

Závěry jsou jednoznačné, jen tři byly hodnoceny dobře, získaly 4 hvězdičky a jejich použití je tedy odborníky ÚAMK vysoce doporučeno. Nabízejí totiž vyvážené vlastnosti. Dalších 12 pneumatik bylo hodnoceno jako uspokojivé a jejich použití se doporučuje, protože se jedná o vysoce kvalitní pneumatiky, které mají vlastnosti jen mírně horší než nejlepší trojice. Pouze jedna pneumatika byla hodnocena špatně, a to dvěma hvězdičkami. Žádná pneumatika nebyla hodnocena velmi špatně. Odborníci ale zdůrazňují, že to neznamená, že na trhu nejsou špatné pneumatiky, které není vůbec vhodné používat.

img-responsive

Velký test zimních pneumatik pro rok 2017 | foto: ÚAMK

Pokud budeme hovořit konkrétně, pak nejlepších výsledků dosáhl model Continental WinterContact TS 860, následují Esa- Tecar Super Grip 9 a „bronzovou“ medaili si zaslouží Kleber Krisalp HP 3. O vítězi se dá říct, že pokračuje v tradici svého předchůdce. „Stříbrný“ Super Grip 9 se ukázal být lepší než Goodyear a Dunlop. Byl přesvědčivější i než Alpine 5 společnosti Michelin, přičemž rozdíl byl zvláště patrný na sněhu.

V případě následujících 12 pneumatik s uspokojivým hodnocením dva pláště: Dunlop Winter Response 2 a Goodyear UltraGrip 9 přišly o čtvrtou hvězdičku proto, že v jednom ze sedmi hodnocení měly hodnocení slabší. První na suché vozovce a druhé na sněhu.

Všech dalších deset pneumatik má nejméně dvě „slabiny“. Mezi nimi byla nejslabší Sava Eskimo S3 +, která vykazovala mírně horší vlastnosti na suchých a mokrých silnicích, ale naopak velmi dobré vlastnosti na sněhu. Celkově jedničkou na sněhu byl Nokian WR D4. Výrobce pro tento plášť změnil pryžovou směs a optimalizoval vzorek pro záběr na sněhu, zjevně i s vědomím, že bude mírně slabší výkon za mokra. Michelin Alpin 5 se zase osvědčil svým minimálním opotřebením.

Překvapivě velké rozdíly vykazovaly jednotlivé pneu, pokud jde o spotřebu paliva. Rozdíl mezi nejlepšími v tomto směru a nejslabšími představoval 0,3 litru na 100 km, nebo-li 5 %. 

A jak dopadly čínské pláště? To je příklad značky Aeolus, která nyní vlastní Pirelli a přenos technologií, je již viditelný, protože pneumatika Aeolus se ukázala jako solidní. A tak možná trochu překvapivě na posledním místě neskončil čínský výrobek, ale plášť Semperit Master-Grip 2, který získal špatné hodnocení na suché vozovce.

Rozměr 215/65 R 16 H

Také těch odborníci testovali 16. Jde o rozměr, který používá řada vozů jako například Volkswagen Tiguan, který byl také zkušebním vozem.

V této skupině byla pouze jediná pneumatika hodnocena dobře (4 hvězdičky) a její použití bylo vysoce doporučeno. 14 jich bylo hodnoceno uspokojivě a jedna pneumatika dopadla špatně, s tím, že její použití nebylo doporučeno. Tedy získala jedinou hvězdičku z pěti maximálně možných.

Vítězem se stal Dunlop Winter Sport 5. Má vyváženou kvalitu ve všech oblastech. Je obzvláště dobrý na mokru, kde se ukázal nejlepší ze všech, zároveň má poměrně nízké opotřebení a nízkou spotřebu paliva. Na ledu a sněhu také získal dobré hodnocení.

Pneumatika BF Goodrich g-Force Winter 2 se ocitla těsně pod špičkou s velmi dobrými vlastnostmi na sněhu, s malými nedostatky na suché a mokré silnici. BF Goodrich patří do skupiny Michelin a pneumatika vstoupila na trh s novým vzorem běhounu.

Celkem 14 pneumatik si zasloužilo uspokojivé skóre (3 hvězdičky), přičemž ovšem 8 výrobků mělo slabší výsledky ve více než jedné oblasti. Naopak 6 pneumatik mělo jen jednu slabší stránku. To platí například pro Sava Eskimo HP2. Plášť získal jen uspokojivé hodnocení na mokré vozovce, ale ukázal se nejlepší na ledě a zároveň vykazoval velmi malé opotřebení. Michelin Alpine 5 si zaslouží pochvalu vzhledem k charakteristikám na sněhu, Hankook na mokru.

Na samém konci s jedinou hvězdičkou a názorem odborníků, že ji nelze doporučit, skončila pneumatika Nankang Snow SV-2, která si vedla špatně na mokru i sněhu. Ukázalo se, že dokonce i některé letní pneumatiky jsou na sněhu lepší, než zimní plášť Nankang. Důkaz, že nelze věřit etiketám.

A opět až nezvykle velké rozdíly byly ve spotřebě paliva mezi jednotlivými výrobky. Až o 8 procent, nebo-li půl litru na 100 km. Opět není na místě věřit eko-štítkům, které povinně udávají, jak jsou pláště úsporné. Byť někteří výrobci hodnotí své výrobky poměrně solidně, v testu měly zásadně vyšší spotřebu. To se týkalo například výrobků Sava a Nokian.

Přestože výsledky drtivé většiny výrobků byly dobré, musíme vzít v potaz, že test se odehrával na okruhu, ale průměrná vzdálenost, kterou na zimních pláštích ujedou motoristé činí 44 400 kilometrů. Během nich se mnohem zásadněji projeví jak styl jízdy, druh hnací nápravy, zatížení vozu, druh vozovky, po nichž většinou motoristé jezdí, a mnohé další faktory. Takže rozdíly mezi nejlepšími a nejhoršími se zásadně zvětší a v průměru dosahují rozdílu až 40 % . A to je vskutku vysoké číslo. Proto stojí za to volit jen ty nejlepší výrobky.

Odborníci ÚAMK také upozorňují na fakt, že každý motorista by měl přihlížet k tomu, v jakých podmínkách bude většinou jezdit. Jestliže žije ve vyšší polohách, požadovat bude od plášťů něco jiného než motorista ve městě.

Vytisknout

Diskuze: Velký test zimních pneu pro rok 2017. Které značky si zaslouží plnou důvěru?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 14.10.2017 10:28 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Chevrolet Corvette ZR-12

Chevrolet Corvette C4 V12, objem ničím nenahradíš

Ford Mustang po totální havárii, škoda 1,6 milionu Kč

Čech si koupil Mustanga. Po roce mu zbyly oči pro pláč a německý autobazar mlčí

SPZ

Za hranice bez platné STK? Jde to, ale čtěte pozorně

Kia EV6 - elektrický crossover se pyšní futuristickým ztvárněním plným high-tech detailů

POD MILION ANI NÁHODOU, Kia zahájila v ČR předprodej modelu EV6

Nová Škoda Fabia 4. generace je větší, modernější, emotivnější. Dynamické proporce a ostře řezané hrany dodávají vozu velmi dynamický, emocionální vzhled.

Nová Škoda Fabia je větší a atraktivnější. Naftový motor ani hybrid nenajdete

Škoda Scala

Škoda Scala 1.5 TSI DSG – nejlepší Škoda v poměru cena/výkon?

Mansory F8XX

880 koní a 354 km/h? To je nové Mansory F8XX

Toyota Corolla

Toyota bude místo benzínu spalovat vodík a vyrazí na závodní dráhu

První náhled interiéru nové Škody Fabia

První náhled interiéru nové Škody Fabia

Škoda zveřejnila skici nové Fabie

Máme se na co těšit, Škoda zveřejnila skici nové Fabie

Volkswagen Multivan

Chytré řazení přináší ještě více místa ve Volkswagenu Multivan

Ilustrační foto

Letos došlo na trhu ojetých aut k mimořádné situaci

Renault Captur 1.3 TCe 155 EDC

Test Renault Captur 1,3 TCe 155 EDC, zaslouženě nejprodávanější crossover segmentu B-SUV v Evropě?

Volkswagen Tiguan

Test: Volkswagen Tiguan 2.0 TDI EVO 147 kW – v roce 2020 5. nejprodávanější vůz na světě, právem?

Ilustrační fotografie

Ford hledá nové způsoby, jak usnadnit řízení za tmy

reklama

Doporučujeme

Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo

Porsche představuje dokonalost - Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Čech si koupil Mustanga. Po roce mu zbyly oči pro pláč a německý autobazar mlčí

  2. POD MILION ANI NÁHODOU, Kia zahájila v ČR předprodej modelu EV6

  3. Škoda Scala 1.5 TSI DSG – nejlepší Škoda v poměru cena/výkon?

  4. Za hranice bez platné STK? Jde to, ale čtěte pozorně

  5. 880 koní a 354 km/h? To je nové Mansory F8XX

  6. Chevrolet Corvette C4 V12, objem ničím nenahradíš

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud