Když se na internetu objevila modrá Škoda Fabia s úctyhodným nájezdem více než 1,2 milionu kilometrů, lidé smekali před její odolnou a spolehlivou technikou. Pokud se ale podíváme do zahraničí, rázem zjistíme, že některá auta nemají problém ani s dvojnásobkem této porce kilometrů. Tohle jsou ti nejstatečnější a nejodolnější z nich.
4. Plymouth Fury z roku 1963
Ujet s jediným automobilem více než 2,6 milionu kilometrů, to chce samozřejmě kvalitní servis ale také notnou dávku štěstí. A protože kanadský taxikář Joseph Vaillancourt z Montrealu svému vozu kvalitní servis vždy zajišťoval, stále při něm štěstí tak dlouho, že svůj vůz v roce 1999 málem dovedl až k zápisu do Guinessovy knihy rekordů.
Pouhých pár stovek kilometrů před splněním si tohoto snu mu ale kamion nedal přednost na světelné křižovatce a jeho milovaný Plymouth Furry skončil na vrakovišti. Taxikáři samotnému se naštěstí nic nestalo, ovšem už asi navždy ho bude mrzet, že k zápisu do knihy rekordů mu chybělo pouhých 264 kilometrů.
3. Volvo 245 GL z roku 1979
Cesty tohoto hranatého Volva z roku 1979 nedoprovází žádný "Hluboký lidský příběh", neboť jde o služební vůz finské přepravní společnosti S.E. Makinen, jeho příběh je přesto zajímavý. Když v roce 1984 vyřazovala společnost Volvo 145, všiml si ředitel společnosti, že vůz má najeto 1,041,000 kilometrů a zřejmě z legrace se svých podřízených zeptal, proč nemá najeto rovno miliony dva? Jeden z jeho podřízených na to prý reagoval slovy, že s příštím vozem se to povede - a měl pravdu.
Nové Volvo 245 tak bylo takřka permanentně v chodu, za jeho volantem se střídala řada řidičů a jeho obvyklá trasa měřila necelých 440 kilometrů. V roce 2014 tak z tachometru Volva odečetli hodnotu 2,650,000 kilometrů. Vůz samozřejmě dostával pečlivý servis, ale i přesto zažil 3 výměny motoru, a po nájezdu 2 milionů km si o výměnu řekla i převodovka. Nyní je vůz vystaven ve společnosti.
2.Mercedes-Benz 240D z roku 1976
Najet za život víc jak čtyři miliony kilometrů se zřejmě nepoštěstí úplně každému, ovšem najet víc jak 4 miliony kilometrů za volantem jednoho vozu, to už je skutečně výjimečné. Přesto našli minimálně dva takoví muži, kteří svůj vůz zkrátka vyměnit nechtějí.
Tím prvním je řecký taxikář Gregorios Sachinidis, který se svým vozem jen potvrzuje legendární nezničitelnost starších Mercedesů. Se svým Mercedesem 240D totiž mezi lety 1981 až 2004 najezdil více než 4.6 milionu kilometrů. Toho si nemohla nevšimnout ani samotná automobilka, která s taxikářem vyměnila postarší Mercedes za zcela nový vůz řady C.
1. Volvo P1800 z roku 1966
Na pomyslném vrcholu pak nemůže být nic jiného, než legendární červené Volvo P1800D z roku 1966, které se v roce 2014 zapsalo do Guinessovy knihy rekordů s nájezdem 3.04 milionu mil, tedy takřka 4,9 milionu kilometrů. Za jeho volantem přitom celou dobu usedá jistý Irv Gordon z Long Islandu, který s vozem procestoval takřka celé Spojené státy.
Jak se mu taková porce kilometrů povedla? Gordon v několika rozhovorech zmínil, že stačí řídit se radami výrobce, tedy: pravidelně měnit olej, pravidelně auto čistit, nezanedbávat pravidelnou údržbu a používat pouze originální náhradní díly.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?