Konverze klasického Jaguaru E-Type první série na elektromobil může mnoha lidem znít jako svatokrádež, ovšem pokud se toho ujmou experti z Jaguar Land Rover Classic, pak to nemůže dopadnout špatně. Důkazem budiž tento Jaguar E-Type "Zero".
Společnost Jaguar Land Rover se na akci Tech Fest pochlubila nově zrestaurovaným Jaguarem E-Type první série, který však vyměnil techniku z šedesátých let za to nejmodernější, co současný automobilový průmysl nabízí.
Pod původní a pouze zrestaurovanou karoserií, na originálním šasi, se tak objevila kompletně elektrická pohonná jednotka, kterou doplňuje i moderně zpracovaný interiér a některé moderní prvky exteriéru, jako například LED světlomety, které jsou méně náročné co se energie týče a pomáhají vyššímu dojezdu. Na první pohled ale rozdíly nenajdete.
Elektrická pohonná jednotka disponuje výkonem 220 kW (300 k) a navržena byla specielně pro použití pod kapotou E-Type Zero. Sada Li-Ion baterií má stejné rozměry a podobnou váhu jako původní šestiválcový motor XK. Technikům se navíc povedlo umístit motor s bateriemi tak, že odpovídá původnímu umístění spalovacího motoru. Hmotnost pak překvapivě klesla o 46 kg oproti originálu.
Díky elektrickému systému o podobných rozměrech jako měl motor spalovací navíc nebylo nutné upravovat podvozek ani brzdy, což celou konverzi i následnou homologaci markantně usnadnilo. Chování vozu se tedy dá označit za takřka identické.
Tato konverze navíc může být provedena takřka u všech vozidel, které využívaly motor XK. Ten se vyráběl od roku 1949 do roku 1992, takže paleta vozů je poměrně široká a kromě E-Type zahrnuje i modely jako XK120, MK2 nebo XJ6.
U každého elektromobilu se samozřejmě řeší dojezd, který zásadně ovlivňuje několik faktorů. Při konverzi E-Type byly technici poměrně omezeni prostorem, takže do vozu vměstnali baterie o kapacitě 40 kWh. I s nimi je ale vůz schopen urazit až 270 km v reálném provozu a jeho nabíjení zvládnete i bez výkonných nabíječek za 6 až 7 hodin.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.