Automobilka Jaguar má v zásobě mnoho modelů, které se dají považovat za unikáty, žádný z nich ale svou vzácností nesahá tomuto jedinečnému XK120 SE Pininfarina ani po paty. Vůz, který vznikl v jednom jediném exempláři, prošel v nedávné době 6,275 hodin trvající renovací, díky které se mohl na akci v Pebble Beach představit v plné kráse.
Historie vozu se začala psát v padesátých letech, kdy byl tento unikát s karoserií ze slavné karosárny Pininfarina dodán významenému importérovi aut z New Yorku jménem Max Hoffman. Ten se se svým vozem rád pochlubil, díky čemuž si mohli unikátní Jaguár prohlédnout i návštěvníci ženevského autosalonu v roce 1955, nebo návštěvníci Autocar Show o rok později.
Další historii vozu bohužel neznáme, ale v roce 2015 se vůz znovu objevil na scéně, když byl zakoupen společností Classic Motor Cars (CMC), která se rozhodla vůz zrestaurovat do jeho původní podoby. To si ale vyžádalo celkem 6,275 hodin práce, během kterých byl celý vůz rozebrán, hledali se náhradní díly, hledala se originální barva a mnoho dílů se také muselo znovu vyrobit.
Kvůli tomu, že se jednalo o naprostý unikát ze zakázkové karosárny, bylo nemožné některé díly sehnat. Velký problém představovaly například chromové nárazníky, které se nakonec musely být znovu vyrobeny - a jako předloha sloužilo jen několik fotografií.
Problém byl ale i s dalšími díly - například kvůli chybějícím svítilnám musely být oba konce automobilu naskenovány a světla byla později vytištěna na 3D tiskárně, stejně jako mnoho dalších chybějících dílů. Největší výzvou se ale nakonec ukázalo být zadní okno, které úplně chybělo. Zadní část vozu tak byla znovu naskenována a sklo bylo zakázkově objednáno podle dat vypočítaných ze skenování.
Renovace tak celkově zahrnovala nové přední i zadní nárazníky, nové zadní blatníky, vyvaření podběhů, podlahy, prahů a nebo dveří. Celá karoserie byla opravena a následně nastříkána do původní barvy. Během renovace se také podařilo zachránit 80% původních chromování, zbytek se ale dočkal chromu nového. Interiér se pak dočkal kompletního přečalounění.
Renovace ale probíhala i pod kapotou, díky čemuž 3.4 litrový řadový šestiválec dokáže znovu produkovat výkon 134 kW (182 k), který je na kola přenášen skrze původní zrestaurovanou převodovku. Za toto úsilí si nakonec lidé z CMC odvezou domů z akce Pebble Beach Concours d'Elegance druhé místo v sekci poválečných vozů.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?