Vždy totiž existuje ta "lepší" možnost, kterou je v tomto případě například odtažení vozidla za špatné parkování nebo z důvodu čištění silnic. Tuto variantu lze ověřit na telefonní lince státní a městské policie.
Pokud jste ale neměli "štěstí", pak byl váš vůz pravděpodobně opravdu odcizen. V takovém případě nezbývá nic jiného, než neprodleně kontaktovat Policii ČR, a to buď telefonicky nebo osobně na služebně. Důležité je uvědomit si, že jde o čas. Většina ukradených vozidel totiž stojí nějakou dobu někde opodál, například v zapadlých uličkách nebo na okraji města. Zloděj tak zjistí, zda je vozidlo vybaveno nějakým vyhledávacím systémem, kterým je například SHERLOG. Více jsme se způsobům zabezpečení věnovali v následujícím článku:
Než celou věc ohlásíme na Policii, je dobré si připravit veškeré dokumenty spojené s vlastnictvím a popisem ukradeného vozidla. Mezi důležité informace nepatří jen ty zřejmé, jako SPZ, typ a barva vozu, ale i identifikovatelné věci uvnitř vozu, dodatečné technické vybavení či poškození, a jakékoliv nápadné či nezvyklé znaky.
Důležité je samotné krádeží předcházet tím, že v autě neponecháváme žádné cennosti a parkujeme na dobře osvětleném místě. Například majitelé vestavěných navigací mají v tomto smůlu, jelikož právě toto zboží patří mezi zloději k tomu žádanému. Taková auta ale zpravidla nemizí celá a skončí "pouze" s rozbitým sklem a prázdným otvorem v přístrojové desce.
V Česku se ukradne ročně zhruba pět tisíc aut, a i když počet krádeží rok od roku klesá, objasněnost se podle policejních statistik dlouhodobě pohybuje kolem dvacetiprocentní hranice. Čtyři pětiny z celkového počtu tvoří starší vozy s nízkou mírou zabezpečení, které končí rozebrané na náhradní díly. Luxusnější značky jako Audi, BMW, Mercedes-Benz a Range Rover míří obvykle do Polska a odtud do zemí bývalého Sovětského svazu.