Během blížících se letních prázdnin se na silnice vypraví tisíce řidičů, kteří budou vlivem husté dopravy i horkého počasí vystaveni velké námaze za volantem. Mnoho z nich se však místo pravidelných zastávek a odpočinku bude spoléhat na různé mýty, které mohou mít i tragické následky
Každý rok se na silnicích doma i v zahraničí stanou stovky dopravních nehod, které jsou způsobeny únavou nebo přeceněním vlastních sil. S tím se však letos rozhodli bojovat odborníci z ÚAMK, kteří se podívali na nejčastější "zaručené" metody, jak bojovat s únavou za volantem.
Mýtus číslo 1: Káva a energetické nápoje
Účinnou látko obsaženo v kávě a energetických nápojích bývá nejčastěji kofein. Ten sice může mít na lidské tělo povzbuzující účinky, jejich trvání se však počítá spíše v krátkodobém účinku. Kofein začíná na lidské tělo působit asi 30 minut po jeho požití, a v tu chvíli lidský organismus doslova nastartuje. Nejdéle však za tři hodiny kofein přestane náhle působit. Pokud byste však do sebe chtěli lít jednu kávu za druhou, nebude vám to nic platné. Velmi unavený řidič dokáže upadnout do mikro-spánku i s pořádnou dávkou kofeinu v krvi.
Mýtus číslo 2: Dostatek zážitků, vykompenzuje únavu
Pokud chcete zahnat únavu z monotónní jízdy například krátkým úsekem po klikatých silničkách, dávejte si dobrý pozor. Unavení či znudění motoristé mohou mít stejné tendence přeceňovat své síly, jako řidiči pod vlivem alkoholu či drog. Ačkoliv se tedy budete cítit o něco lépe, vaše vjemy a reakce nebudou dostatečně rychlé, abyste dokázal včas reagovat na náhlé krizové situace.
Mýtus číslo 3: Otevřená okna a hlasitá hudba
Ačkoliv oba kroky mohou být po jistou dobu účinné, dlouhodobě se na ně nedá spoléhat. Lidské tělo se po chvíli zvýšenému hluku i foukajícímu větru přizpůsobí a začne ho ignorovat. Řidič se tak může snažit obelhat svou mysl, jeho tělo však zůstane stále stejně unavené.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?