Pokud se podíváme do zákona o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb. a najdeme si § 31 vztahující se k použití výstražných znamení, nalezneme zde tyto čtyři body:
(1) Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.
(2) Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.
(3) Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.
(4) Výstražné znamení se užívá jen po dobu nezbytně nutnou.
Pro nás je ale nejdůležitější hned první bod, který výslovně říká, "Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení."
K tomuto tématu se ale vztahuje ještě jeden paragraf ze zákona o provozu na pozemních komunikacích, a to konkrétně §7 bod 1)b který výslovně říká: "Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu".
Pokud tedy zbytečně troubíte v centru měst, vystavujete se zbytečnému riziku pokuty. Policisté sice tento typ přestupku většinu času ignorují, přesto je zde šance, že si vás ruka zákona vyhmátne.
Za tento typ přestupku by vám mohl hrozit postih za "Jiné porušení povinností", za což vám hrozí bloková pokuta do 2.000 Kč nebo pokuta ve správním řízení v rozmezí 1.500 - 2.500 Kč.