Automobily jsou totiž konstruovány na provoz za určitých podmínek, které jsou výrobci stanoveny a vymezeny v technickém průkazu. Pokud se ale vydáte za hranici těchto limitů, chování vašeho vozu se změní a vy se budete muset rychle přizpůsobit novým situacím.
V první řadě se dozajista prodlouží brzdná dráha. Jde o prostou fyziku, čím větší hmotnost, tím vyšší setrvačnost. Nemluvě o tom, že brzdy vašeho automobilu dostanou pořádně zabrat. Během brzdění přetíženého vozu se budou rychleji opotřebovávat, zahřívat a hrozí i jejich deformace.
Poškození pneumatik je sice méně pravděpodobná varianta, ale zcela ji vyloučit nelze. Každý výrobce automobilů doporučuje pneumatiky s hmotnostním indexem, který byste ani při přetížení vozu neměli překročit. Ovšem pneumatika bude náchylnější k poškození o nečistoty na vozovce, bude se více zahřívat a rychleji opotřebovávat.
Velký problém představuje zhoršená ovladatelnost. Přetížený vůz bude mnohem hůře akcelerovat, na což je třeba myslet při předjíždění. Také se dá očekávat horší chování v zatáčkách a během rychlých změn směru. Důležité je také rozložení nákladu v automobilu, právě to má zásadní vliv na výsledné chování vozu v limitních situacích.
A nesmíme zapomenout ani na pokuty, které řidičům v těchto případech hrozí. Řidič přetíženého automobil totiž porušuje technické předpisy, čímž se dopouští přestupku. Za to mu hrozí pokuta 2.000 Kč.
Policie se samozřejmě zaměřuje hlavně na kontrolu dodávek a kamionů, ovšem minulý rok zkontrolovala i 1.370 vozidel do 3,5 tuny a u takřka 700 z nich zaznamenala přetížení.