Ačkoliv se při poslední vojenské přehlídce v KLDR většina médií věnovala tématu možné války mezi Severní Koreou a USA, my jsme se dívali hlavně po čtyřkolové technice. Co nás ale na Severokorejském vozovém parku nejvíce zaujalo?
Byly to především dva vozy Mercedes-Benz S-Class, které celou vojenskou přehlídku zahajovaly. Samozřejmě, na Mercedesu třídy S není nic zas tak zvláštního, zvláště když jich můžete mnoho zahlédnout i na silnicích v ČR. Co se luxusního zboží týče, je ale na KLDR uvaleno dovozní embargo. Jak je tedy možné, že se významní státní činitelé, včetně samotného Kim Čong-una, vozí v evropských luxusních limuzínách?
Ačkoliv je kvalita záznamu i fotografií poměrně nevalná, podle všeho se jedná o Mercedesy S600, které musely být pro podobné účely KLDR značně modifikovány. Varianta S600 má pod kapotou dvanáctiválec o výkonu 530 koní. Automobil tak má dostatek výkonu, aby kromě posádky uvezl i značné množství pancéřování.
Severní Korea čelí sankcím cca od roku 2006, kdy OSN došla trpělivost s neustálými pokusy o vývoj výkonnějších balistických raket a jaderných zbraní. Sankce byly původně zaměřeny na dovoz a vývoz zbraní, služeb, zboží a technologií, které jsou spojeny s vývojem zbraní. Zákaz na dovoz luxusního zboží je jednou z mírnějších částí mezinárodního embarga.
Mercedes se jakýmkoliv spekulacím o dovozu svých vozů do KLDR brání. Jako nejpravděpodobnější cesta, jak se zmíněné vozy mohly do KLDR dostat, se tak jeví dovoz ze státu, který s tamním režimem spolupracuje. Tedy buď z Číny, nebo Ruska. Ty by sice také měly dodržovat sankce vůči režimu v KLDR, ale pokud si na jejich území podobný vůz objedná překupník, který jej obratem převeze přes hranice, těžko tomu mohou zabránit.
V roce 2015 přinesl propagandistický server sputnik informace o tom, že Mercedesy mohly být dovezeny do KLDR dokonce skrze Čínu a USA. Tam měly být soukromou firmou dopraveny z Evropy a upraveny podle specifických požadavků. V Číně pak byly předány osobě, která je dopravila do KLDR. Vzhledem ke zdroji se však jedná o čistou spekulaci.
Pro luxusní vozy značky Mercedes-Benz mají slabost takřka všichni světoví diktátoři, kteří vládli zbídačeným zemím. Luxusní Mercedesy 600 a jiné opulentní typy jste tak mohli najít například v garáži otce moderní Číny Mao Ce Tunga, iráckého diktátora Saddáma Husajna, rumunského diktátora Nicolae Ceaușescu, jugoslávského prezidenta Tita, vůdce Rudých Kmérů Pol Pota či zakladatele KLDR Kim Ir-sena.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.