Rok co rok nás všechna média doslova zasypávají zprávami o tom, kolik policistů bude hlídat silnice během Velikonočních svátků, kolik opatření bylo provedeno v rámci zajištění vyšší plynulosti provozu a na co by si řidiči měli dávat zvýšený pozor. Bohužel se ale také stále opakují smutné statistiky spojené s nehodovostí během a zejména po těchto svátcích. Jaké jsou ale nejčastější příčiny? A dá se jim předcházet?
Jedním z největších strašáků bývá alkohol. I když před ním varují lékaři, policisté i odborníci, stále se mezi námi najdou nepoučitelní hříšníci. Je prokázáno, že již velmi malé množství alkoholu, i méně než cca 3 promile v krvi, ovlivní řidičův úsudek. Většina odborníků sice říká, že člověk se při podobné hladině může cítit lépe a svým způsobem uvolněně, zároveň však dodávají, že řidič v podobném stavu nemusí být schopen adekvátně vyhodnocovat potencionální rizika, dostatečně předvídat a zejména včas reagovat. S rostoucí hladinou alkoholu se pak tyto negativní vlastnosti násobí.
Samozřejmě chápeme, že alkohol se během let stal součástí Velikonočního veselí, vždyť i jeho prodej se zvyšuje o desítky procent. Je však důležité si uvědomit, že neexistuje žádný spolehlivý způsob jak dopředu zjistit, za jak dlouhou dobu se ho váš organismus dokáže zbavit. Všechny legendy, výpočty a aplikace sloužící k podobným výpočtům totiž vychází z velmi zjednodušených modelů. Každý organismus ale funguje zcela odlišně. Pokud tedy víte, že alkoholu se nevyhnete, běžte prosím do nejbližšího supermarketu, drogerie či benzínky a investujte do alkoholtestru. Za cenu pár stovek pak můžete předejít tragédii s nevyčíslitelnými následky.
Dalším častým problémem je také stres a s ním stoupající agresivita na českých silnicích. Zvláště během podobných svátků se s železnou pravidelností objevují tzv. sváteční řidiči, kteří buď nesmyslně přeceňují své síly, nebo naopak svou opatrností pijí krev ostatním účastníkům provozu. Oba extrémy ale nakonec končí narůstajícím stresem na obou stranách. Řidiči, kteří přeceňují své schopnosti, se vystavují vysokému riziku chybování. Zdržovaní řidiči jsou naopak vystaveni vyšší tendenci riskovat. Zvažte tedy, prosím, zkrácení své dovolené o pár hodin, a pokuste se vyrazit na cesty dříve, než zbytek republiky.
I letos budou na bezpečnost na silicích dohlížet posílené hlídky policistů. Celkem by jich mělo být v ulicích a u frekventovaných silnic nasazeno až 3 000. Pro zajištění vyšší plynulosti pak byly pozastaveny i stavební práce na frekventovaných úsecích. Největší váha odpovědnosti však nakonec zůstává na nás, na řidičích. Zkusme tak prosím letos udělat výjimku ve statistikách, chovejme se k sobě slušněji a dbejme víc na okolí i předpisy.