Na vlastní kůži se o tom přesvědčil pan Suchý z Pardubicka. Zemřel mu otec, vlastník staršího automobilu, jehož povinné ručení bylo potřeba uhradit krátce po jeho smrti. Veškerý majetek po zemřelém šel do dědického řízení, které trvalo bezmála rok, přitom nebylo předem zřejmé, komu z dědiců automobil připadne. Auto nakonec získal pan Suchý, a když byl vyzván k doplatku pokuty do garančního fondu, nestačil se divit. Pokuta činila víc jak 23 tisíc, což byl zhruba dvojnásobek zbytkové ceny vozu.
Pokuta se počítá za každý nepojištěný den
Částka pokuty se vypočítává za každý nepojištěný den a u osobního automobilu se pohybuje v rozmezí od 50 do 70 Kč denně. V případě, že není uhrazen celý kalendářní rok, vyšplhá se až k sumě mezi 18 až 25 tisíci. „Zákon přitom hovoří jasně, povinnosti vlastníka vozu vykonávají dědicové až do okamžiku nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví. Laicky řečeno – všichni dohromady musí uhradit povinné ručení a teprve po skončení dědického řízení přechází tato povinnosti na nového majitele." vysvětluje Petr Zapletal.
Draze vykoupené dědictví
„Pokud se vám zdá původní výše pojistky příliš vysoká, můžete automobil zemřelého pojistit u jiné pojišťovny. Především u starších lidí se velmi často setkáváme s pojistkami, které platí už dlouhá léta, a protože si nikdy nezjišťovali ceny u konkurence, jsou klidně i dvakrát tak vysoké, než je současná on-line nabídka." dodává Zapletal.
Pamatujte! Jakmile dědictví po zemřelém jednou přijmete, získáváte tak nejen majetek, ale i jeho případné dluhy. Podobným situacím s nezaplaceným povinným ručením je však možné snadno předejít, a to buď odevzdáním registračních značek (SPZ) a osvědčení o registraci vozidla do depozitu na registru vozidel, takovýto automobil však nebude smět na silnici, nebo včasnou úhradou povinného ručení za zemřelého majitele, abyste nedopadli stejně jako pan Suchý.