Snad každého z vás, co vlastní řidičský průkaz a aktivně jezdí, někdy otrávila došlá pokuta za překročení rychlosti. V posledních letech se tyhle pokuty rozdávají především díky neustále rostoucím úsekům, kde je tzv. úsekové měření, ale ani klasické radary nejsou moc pozadu. V Kanadě se ovšem nedávno stalo něco, co by mohlo být celosvětovým precedensem.
Se vším přišla agentura AFP, díky které byl zvěřejněn rozsudek jednoho kanadského soudce. Ten v případu řidičky, která překročila dle měření pevného radaru maximální dovolenou rychlost, vyvrátil povinnost zaplatit za tento přestupek finanční pokutu.
Doslova pak zavrhl snímek z radaru s tím, že dle jeho slov se jedná o svědectví z doslechu bez jakékoliv průkazné hodnoty. Údaj na radaru totiž v ten daný okamžik neprověřil policista a zařízení nebylo schopno zpětně prokázat, že bylo dostatečně přesně zkalibrováno. Posledním bodem v závěrečné řeči soudce pak stálo, že u silnice nebyl průkazně umístěna dopravní značka s omezením rychlosti.
Doslova neočekavaný rozsudek vyrazil dech hlavně ministru dopravy vyššího správního celku města Quebec, kde radar vykonává svou činnost. Díky zproštění viny z přestupku tak řidička nemusí platit pokutu ve výši 1160 kanadských dolarů. Mimochodem, o dost zajímavějším faktem je, že v úseku byla povolena sedmdesátka, ovšem žena zde prý podle radaru jela skoro dvojnásobkem.
Otázkou dále je, zda se proti rozsudku odvolá ministr dopravy. Má na to měsíc od jeho vyřčení a pokud to náhodou neudělá, je dost možné, že se tento případ bude stávat exemplárním příkladem pro další soudní spory, ve kterých figuruje přestupek typu překročení maximální povolené rychlosti, jenž byl zjištěn na základě měření pevně instalovaným radarem.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?