Nálezů klasických aut po mnoha a mnoha letech stále přibývá. Jednou se někde objeví původní Wartburg, jindy je to sbírka klasických italských sporťáků. Dnes se podíváme na 46 let starou Škodu 100, která nicméně vypadá přesně jako tehdy, kdy ji majitel odstavil.
Škoda 1000 MB, Škoda 100/110 a Škoda 742. Taková je historická geneze čtyřdveřových sedanů mladoboleslavské automobilky s motorem vzadu a pohonem zadních kol. Po letos slavící řadě 742 už totiž následovaly jen Škodovky s motorem vpředu, kdy se dostaneme až k dnešní Fabii, Rapidu nebo Octavii. To jsou auta prošpikovaná moderní technikou, která nám ulehčuje život natolik, že už bychom si jízdu bez ní ani nedokázali představit. Stejně ale alespoň jednou nastane chvíle, kdy byste se chtěli přenést o několik let zpátky a zkusit si šoférovat auto našich dědečků a babiček. Čas od času se naskytne příležitost se takovým strojem nejen projet, ale také jej vlastnit. Když je navíc v původním stavu, není moc co řešit.
Z úvodu jste jistě poznali, že se budeme bavit o některém ze starších modelů Škody. Nedávno jsme tu měli prakticky novou Felicii, dnes se podíváme na sice hodně zachovalou, ale také více ojetou Škodu 100. Tento konkrétní zelený kousek se dostal na silnice v červenci roku 1970 a ujel 18 465 kilometrů. Malá porce na šestačtyřicet let staré auto, co říkáte? Způsobeno je to tím, že sedan stál celých 35 let v garáži a tiše čekal na objevení. Toho se dočkal teprve nedávno, v o to původnějším a lepším stavu ale je. Pár drobných oděrek nebo začínající stopy rzi vozu jistě odpustíte, stačí se totiž podívat na interiér. Ten je podle informací prodejce čalouněn původní koženkou, na fotkách pak nevykazuje žádné známky opotřebení. Zkrátka fantazie!
Pod kapotou najdeme stejně jako v Octavii litrový motor, tady nicméně čekejte čtyři válce a absenci turbodmychadla. Také výkon je podstatně nižší, pouze 35 kW (48 k) v kombinaci s manuální převodovkou stačí na maximálně 125 km/h. Žádný závodník tedy nebudete, ale znova se ptáme – vážně to tomu autu neodpustíte? Cena je podle inzerátu 3900 euro (cca 105 000 korun). A to je na veterán v původním stavu s kompletní dokumentací nádherná cena. Však se podívejte, kolik stála Felicia s 3300 najetými kilometry.
Zdroj: Mobile.de přes Autoforum.cz
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?