„Trend zlevňování pohonných hmot končí, což je dáno primárně zdražováním ropy na světových trzích. V průběhu minulého týdne vystřelila cena ropy prudce vzhůru a vyšplhala se až na roční maximum. Nyní útočí na hranici 80 dolarů za barel,“ upozornil Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. „Růst cen ropy se projevil okamžitě i na burze v Rotterdamu, kde zdražoval benzin i nafta. Česká měna naštěstí mírně posilovala vůči dolaru, nicméně ani to nezabrání zdražování, které nás v následujících dnech čeká,“ předpokládá analytik. V průběhu tohoto týdne bychom se podle něj měli dočkat zdražení jak v případě benzinu, tak nafty, přičemž růst cen by mohl být v řádech desetihaléřů.
Ceny benzinu tak klesají už devátý týden v řadě. Nejlevněji je aktuálně v Královéhradeckém kraji (26,54 Kč), kterému k návratu na první příčku pomohl výrazné týdenní pokles cen v průměru o 61 haléřů. Mezi jednotlivými regiony byly tentokrát k vidění velké rozdíly, nejhůře z tohoto porovnání vyšel Moravskoslezský kraj, kde Natural 95 o 11 haléřů zdražil. Nejdražší zůstává hlavní město (27,63 Kč).
V případě nafty udržel prvenství Karlovarský kraj (25,21 Kč), ovšem za ním se vytvořila pořádná tlačenice. Nejméně důvodů k radosti měli motoristé v Plzeňském kraji, kde nafta v uplynulých sedmi dnech zdražila o 45 haléřů. Naopak na Liberecku o 14 haléřů zlevnila. Stejně jako v případě benzinu je nejdražší Praha (26,32 Kč).
Meziměsíčně zlevnil Natural 95 o 86 haléřů, nafta o 44 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu levnější o 2,24 Kč, nafta dokonce o 4,86 Kč.
Od 12. ledna letošního roku, kdy se oba druhy nejprodávanějších pohonných hmot dostaly na více než pětileté minimum (benzin 22,23 Kč, nafta 23,95 Kč), je Natural 95 dražší o 5,03 Kč (22,6 %), nafta o 1,67 Kč (7,0 %).
Na sousedním Slovensku v uplynulém týdnu ceny nejprodávanějších druhů pohonných hmot stagnovaly. Benzin zůstal na úrovni 1,149 EUR (29,64 Kč), nafta na 1,111 EUR (28,66 Kč).
Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k 15. dubnu 2007 tvořilo zhruba 2240 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.