Nadnárodní automobilová skupina Stellantis zvažuje spojení s čínskou společností vyrábějící elektromobily, napsala podle ČTK dnes s odvoláním na zdroje agentura Bloomberg. Druhý největší evropský výrobce automobilů z hlediska prodejů se snaží posílit svou přítomnost na největším automobilovém trhu na světě. Skupina zatím nedošla k nějakému konečnému rozhodnutí.
Jednou z automobilek ve hře je podle zdrojů Zhejiang Leapmotor Technologies. Stellantis po vzoru svých konkurentů zvažuje možnosti, jako je investice do místní firmy vyrábějící elektromobily a obchodní partnerství, které by mu pomohlo v Číně růst, dodaly zdroje.
Zájem o spojení s Leapmotor projevili i další světoví výrobci automobilů, například koncern Volkswagen, řekl jeden ze zdrojů. Mluvčí Stellantisu i Volkswagenu se k věci odmítli vyjádřit.
Šéf Stellantisu Carlos Tavares prosazuje ohledně Číny strategii, která zahrnuje minimalizaci investic do fyzických aktiv ve prospěch spolupráce a partnerství. Skupina loni zastavila výrobu ve své jediné továrně na Jeep v Číně a zvažovala ukončení veškeré výroby automobilů v zemi.
Tavares v červenci prohlásil, že je se svým rozhodnutím o snížení výroby spokojen. Dodal, že konkurenti jako Volkswagen či General Motors jsou v Číně "pod tlakem", protože výrobci vozidel snižují ceny.
Skupina Stellantis vznikla začátkem roku 2021 spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzského konkurenta PSA. Fúze svedla dohromady značky francouzské skupiny Peugeot, Citroën, Opel a DS se značkami Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge, Maserati, Alfa Romeo či Ram. Stellantis má stále společný podnik s Dongfeng Motor Group na prodej vozů Peugeot a Citroën v Číně.
Světové automobilky sledují čínský trh s elektromobily, protože se snaží expandovat v druhé největší ekonomice světa. Volkswagen minulý měsíc uvedl, že plánuje investovat 700 milionů dolarů (15,6 miliardy Kč) do automobilky Xpeng a vyvíjet s ní společně elektromobily v Číně.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?