Opírá se přitom o poměr nákladů a přínosů celoročního svícení. Pokud jsou v automobilech zabudované žárovky, činí poměr 1:4,4, v případě použití LED osvětlení dokonce 1:6,4.
Podle dřívější informace BESIPu jeden mrtvý při dopravní nehodě stojí přes 18,5 milionu korun. Do této částky se nezapočítává pouze „přímá škoda“, ale i průměrná hodnota práce (přepočtená na peníze), kterou by byl schopen člověk vyprodukovat, pokud by nezemřel.
Jak říkají provedené zahraniční výzkumy, nedostatečná viditelnost vozidel hraje roli až v polovině nehod, ke kterým došlo za dne, při neštěstí na křižovatkách se pak hovoří o dopadu až na čtyři pětiny nehod (80 procent). „Byl učiněn závěr, že denní svícení snižuje výskyt nehod se zraněním o 3 – 12 procent, u fatálních nehod se jednalo až o 15procentní redukci,“ dodává expert, podle kterého se díky lepší viditelnosti zachrání každý rok skoro 2 500 životů Evropanů. Podle některých studií se například snížilo počtu srážek vozidla s chodcem o 10 až 15 procent.
Povinnost na silnicích celoročně svítit zavedl zákon od 1. července 2006, Česká republika se tak zařadila mezi šestnáct států Evropské unie, které mají tuto nebo podobnou normu.
Kromě toho, že je osvětlené vozidlo lépe viditelné, řidiči díky většímu kontrastu mezi vozidlem a okolím jej dokážou lépe zaregistrovat. Navíc se lidem zdá, že jsou osvětlená vozidla blíže, než ve skutečnosti jsou.