Řidiči na českém území musí již více než deset let celoročně svítit. Česká republika tak významně ušetřila, tvrdí vedoucí Bezpečnosti silničního provozu (BESIP), podle kterého jde o násobky vynaložených peněz.
Opírá se přitom o poměr nákladů a přínosů celoročního svícení. Pokud jsou v automobilech zabudované žárovky, činí poměr 1:4,4, v případě použití LED osvětlení dokonce 1:6,4.
Podle dřívější informace BESIPu jeden mrtvý při dopravní nehodě stojí přes 18,5 milionu korun. Do této částky se nezapočítává pouze „přímá škoda“, ale i průměrná hodnota práce (přepočtená na peníze), kterou by byl schopen člověk vyprodukovat, pokud by nezemřel.
Jak říkají provedené zahraniční výzkumy, nedostatečná viditelnost vozidel hraje roli až v polovině nehod, ke kterým došlo za dne, při neštěstí na křižovatkách se pak hovoří o dopadu až na čtyři pětiny nehod (80 procent). „Byl učiněn závěr, že denní svícení snižuje výskyt nehod se zraněním o 3 – 12 procent, u fatálních nehod se jednalo až o 15procentní redukci,“ dodává expert, podle kterého se díky lepší viditelnosti zachrání každý rok skoro 2 500 životů Evropanů. Podle některých studií se například snížilo počtu srážek vozidla s chodcem o 10 až 15 procent.
Povinnost na silnicích celoročně svítit zavedl zákon od 1. července 2006, Česká republika se tak zařadila mezi šestnáct států Evropské unie, které mají tuto nebo podobnou normu.
Kromě toho, že je osvětlené vozidlo lépe viditelné, řidiči díky většímu kontrastu mezi vozidlem a okolím jej dokážou lépe zaregistrovat. Navíc se lidem zdá, že jsou osvětlená vozidla blíže, než ve skutečnosti jsou.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?