Automobilka Toyota představuje na olympijských a paralympijských hrách svá speciálně vyvinutá vozítka a nové technologie. Zejména vodík, s ním spojenou technologii čištění vzduchu, autonomní vozidla, která vozí sportovce během her v Tokiu, nebo využívá roboty coby pomocníky člověka v každodenním životě.
Japonská automobilka si stanovila cíl dosáhnout nejnižší úrovně emisí v rámci všech vozových parků olympijských a paralympijských her v historii. Pomoci jí v tom má například vodíková Toyota Mirai, vůz jezdící na palivové články. Inovativní pohon kombinuje vodík a kyslík k pohonu elektromotoru. Jedinou vyprodukovanou emisí je voda. Nová generace Mirai navíc i čistí vzduch – každých 10 000 ujetých km vyčistí vzduch pro jednoho člověka na jeden rok.
Dalším zapojeným vozem je Toyota e-Palette, nízkopodlažní vůz vybavený elektrickou rampou. Pochází z nové generace elektromobilu s bateriovým pohonem a je vybaven technologií elektrifikace a autonomního řízení s konektivitou. Cílem je do budoucna usnadnit život zákazníků v dopravních a obchodních službách. Nabízí prostor až pro 20 pasažérů.
Největší přepravní kapacitu poskytuje cestujícím elektrifikovaný autobus Sora. Jde o ekologický vodíkový autobus na palivové články, který podporuje mobilitu veřejnosti s důrazem na ochranu životního prostředí před emisemi CO2.
Láska k vozidlu s novým rozměrem
Láska k autům s modelem LQ nabývá dalšího rozměru. Toto koncepční vozidlo totiž díky vyspělým technologiím buduje citovou vazbu mezi automobilem a řidičem. V souladu s filozofií vývoje – učit se, růst, milovat - disponuje funkcemi autonomního řízení a jeho součástí je i interaktivní agent. Tato umělá inteligence se dokáže učit od řidiče, nabídnout osobní zážitky spojené s mobilitou a pěstovat tak vztah mezi automobilem a řidičem.
U modelu JPN Taxi se snoubí duch japonské pohostinnosti s bezpečím a důstojností. Je vyrobeno v tradičním inkoustově modrém odstínu koiai. Za posuvnými dveřmi se skrývá všestranně využitelný interiér vozidla pro pasažéry ze všech koutů světa.
Na poslední kilometr cesty s vozítky od Toyoty
Speciálně pro olympijské a paralympijské hry v Tokiu byl navržený přepravník APM. Jeho cílem je přepravit co nejvíce osob na místa konání soutěží bez ohledu na to, zda jde o sportovce nebo organizátory her.
Tři řady sedadel umožňují variabilní změnu sklopení, např. pro potřeby převozu osob upoutaných na invalidní vozík. Sedadlo řidiče je záměrně vyvýšeno a umístěno doprostřed. Kromě bezpečnostních důvodů to poskytuje řidiči přehled a možnost řešit individuální potřeby nastupujících a vystupujících cestujících.
Navrženy ke zdolání posledního kilometru v pěších zónách byly i prostředky osobní mobility. Ve variantě na stání jde o stylové a ekologické elektromobily určené bezpečnostním pracovníkům a zdravotníkům. Pro lidi upoutané na vozík, nebo uživatele s omezenými schopnostmi pohybu je určena verze k sezení. S dobou dobíjení kolem 2 až 2,5 hodin se stávají neocenitelným pomocníkem pro hendikepované.
Vozidla i vozítka se pohybují v dějišti sportovních soutěží i olympijských vesničkách. Část vozového parku je vyhraněna na pomoc v průběhu celého konání her.
Roboti nezůstávají pozadu
Robot pro virtuální mobilitu. Tak by se dal nazvat koncepční robot T-TR1, jehož hlavním posláním je udržovat spojení mezi lidmi a místy, ať už jste od sebe jakkoliv daleko. Robot T- HR3 je zase schopen napodobovat jemné pohyby lidského těla a zlepšovat tím mobilitu osob v domácnosti nebo bezpečnost zaměstnanců na pracovišti.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).