Automobilka Volkswagen sice před časem oznámila své plány týkající se zastavení výroby oblíbeného modelu Beetle, ovšem i po několika desetiletích má tohle roztomilé autíčko stále co nabídnout. Kromě nesčetně amatérských a závodních úprav totiž na jeho platformě vznikl i sportovní roadster Memminger Roadster 2.7, který skutečně netradiční požitek z jízdy
Klasický Volkswagen Beetle se řadí k nejdéle vyráběným automobilům světa a za tuto dobu už si stihl získat obrovskou fanouškovskou základnu. Ne všichni si však dokáží opravit svého "brouka" sami a tak v roce 1992 založil Georg Memming společnost Memminger Feine-Cabrios, která začala u renovací a dnes představila i zcela nový model.
Roadster 2.7 získal svůj název od atmosfericky plněného 2.7 litrového plochého čtyřválce, jehož konstrukce vychází z modelu "Type 4" a poháněl mimo jiné modely Volkswagen 411 a 412. Obavy ohledně dýchavičnosti tohoto motoru můžete hodit za hlavu - nabízí totiž výkon 156 kW (212 k) a jeho točivý moment dosahuje 247 Nm.
Na rozdíl od klasického Beetlu však Roadster 2.7 nemá motor uložený vzadu, ale uprostřed. Motor je navíc spojen s pětistupňovou manuální převodovkou a ačkoliv společnost prozatím nezveřejnila jeho výkonové parametry, věří se, že by vůz mohl dosahovat rychlosti až 200 km/h.
Vysoký výkon si však vyžádal i řadu dalších úprav. Za 18-palcovými koly z lehkých slitin, na kterých jsou obuty sportovní pneumatiky, se ukrývají kotoučové brzdy z klasického Porsche 911. Úpravám se nevyhnul ani podvozek, který se dočkal řady úprav a výztuh. Váhu automobilu se navíc podařilo udržet okolo 800 kg, což je skutečně působivé.
Vůz by měl být zaměřen hlavně na pravověrnou radost z řízení, takže nelze očekávat žádné elektronické bezpečnostní chůvičky. V kabině navíc chybí jakýkoliv multimediální systém, který by mohl řidiče rozptylovat. Řidič se tak může těšit jen na analogový tachometr, otáčkoměr a budíky ukazující tlak oleje, teplotu chladícího systému a analogové hodiny.
Stejně jako další modely z dílny Memminger, i Roadster 2.7 je postaven na platformě staršího VW Beetle. Společnost sice neuvedla o jakou generaci jde, ale pravděpodobně půjde o stroj vyrobený mezi lety 1970-1979. Aby se však motor vešel za zadní sedadla, musela automobilka zvětšit rozvor. Celková délka se však paradoxně zkrátila. Do šířky ale vůz o něco narostl.
Už na první pohled vypadá Roadster 2.7 výrazně a agresivně, čemuž napomáhá celkové rozšíření, vytažené blatníky, velká kola a oblouky za sedačkami. Ty ukrývají bezpečnostní rám a navíc pomáhají přivádět více vzduchu k motoru. Na bývalém víku motoru navíc vyrostl elegantní spoiler, který vzhledu také dosti pomohl.
Memminger Roadster 2.7 je prozatím pouze konceptem, nicméně pokud by společnost našla dostatečný počet zájemců, pravděpodobně bychom se mohli dočkat výroby 20 kousků. O ceně se společnost nikde nezmínila, nicméně jen jejich restaurované modely se šplhají pořádně vysoko. Roadster 2.7 by se tak mohl snadno vyhoupnout až na desítky milionů korun.
Už jen z pohledu na koncept však soudíme, že s hledáním dvaceti zámožných zájemců nebude mít automobilka problém.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?