Automobilka Land Rover překvapila návštěvníky ženevského autosalonu nečekanou novinkou: třídveřovou variantou oblíbeného Range Roveru nazvanou SV Coupe. Automobilka tak zřejmě vzdává hold klasickým třídveřovým Range Roverům, které v sedmdesátých letech tvořily klasickou součást nabídky.
Návrháři limitované edice luxusních dvoudveřových Range Roverů si dali skutečně záležet. Příkladem mohou být bezrámová okna a černě lakované boční sloupky, díky čemuž se bílá střecha opticky oddělila od karoserie. Jistě, některá řešení na tomto voze postrádají pověstnou praktičnost, ovšem to potencionální majitele jistě nebude tolik zajímat.
Jak už sám název napovídá, Range Rover SV Coupe vznikal v dílnách specialistů z oddělení "Special Vehicle Operations" (SVO). Těm dala konverze vozu kompletně zabrat, neboť téměř všechny díly karoserie, s výjimkou přední kapoty a víka kufru, musely být ručně vyrobeny a následně sesazeny.
Světlá výška vozu je v základu nastavena o 7.8 milimetru níž, ovšem díky standardně dodávanému vzduchovém podvozku si může řidič výšku vozu sám přizpůsobit podle terénu. V podbězích se mohou objevit ráfky s průměrem od 21 do 23 palců. To je ostatně vůbec poprvé, kdy britská automobilka sáhla po takto velkých discích.
Interiér vozu, který nabízí čtyři barevné varianty, doslova vybízí k cestování na dlouhé vzdálenosti. Posádka na předních sedadlech si přitom může užívat komfort vyhřívaných / větraných sedadel s 20 možnostmi nastavení, zatím co posádka vzadu má 10 různých možností nastavení sedadel.
V interiéru se také vůbec poprvé objevuje nové dýhové obložení, které se skládá z kombinace klasického ořechu a javoru. Ta může pokrývat podlahu nákladového prostoru, volant, středovou konzoli nebo palubní desku. Součástí standardní výbavy je také dvojitý panel infotainmentu InControl Touch Pro Duo, head-up display nebo audio-systém s 23 reproduktory Meridian.
Aby vůz držel krok se svým sportovním vzhledem i po dynamické stránce, nadělili mu technici z SVO kromě sníženého podvozku i trochu toho výkonu k dobru. Kompresorem přeplňovaný 5.0 litrový vidlicový osmiválec nyní produkuje 557 koňských sil a 700 Nm točivého momentu. Akcelerace z 0 na 96 km/h proběhne během 5 sekund a maximální rychlost dosahuje 265 km/h.
Pod různými kosmetickými úpravami se však stále ukrývá poctivý Range Rover, který zvládne brodit do hloubky až 90 centimetrů a utáhne náklad o váze až 3.5 tuny. V terénu pak může řidič využít služby systému pohonu všech kol Terrain Response 2, který může uzamknout zadní diferenciál nebo využít dvoustupňové redukce.
Pokud byste měli o Range Rover SV Coupe zájem, budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Automobilka má v plánu vyrobit pouze 999 kusů, přičemž jeden vyjde, minimálně v USA, na 295,995 dolarů - po přepočtu tedy cca 6,1 milionu korun. To je na poměry Range Roveru skutečně hodně, ovšem automobilka se nedostatku zájemců rozhodně nemusí bát.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?