Škoda Kodiaq patří navzdory své ceně k nejvyhledávanějším mladoboleslavským automobilům na trhu. Její velikosti, robustnosti a praktičnosti se dlouho špatně konkurovalo, nicméně teď se jí zrodila velká konkurence v podobě Volkswagen Tiguan Allspace. Kdo však vyhraje v přímém srovnání?
Mladoboleslavská automobilka hrála v koncernu poměrně dlouhou dobu druhé housle, ovšem postupem času se vypracovala do pozice, kdy za rozumné peníze nabízela prakticky stejnou kvalitu, jakou se mohly chlubit vozy značky VW. De facto se tak ze Škodovky stalo ono pověstné lidové auto. Ceny Kodiaqu se však od těch lidových poměrně vzdálily, přesto se největší mladoboleslavské SUV těší obrovskému zájmu.
Není to však příliš dlouho, co se nedaleko za hranicemi vynořil první vážný konkurent, který by mohl Kodiaq z piedestalu sesadit. Volkswagen je však dlouhodobě známý svou méně vstřícnou cenovou politikou, takže většina lidí automaticky sází na Škodu, jakožto na výherce v poměru cena / kvalita. Vyplatí se však na tuto setrvačnost uvažování spoléhat?
Odpověď na to se pokusili zjistit redaktoři německého motoristického magazínu Auto Bild, kteří proti sobě postavili Škodu Kodiaq a Volkswagen Tiguan Allspace v nejžádanější motorizaci, tedy s naftovým motorem 2.0 TDI 110 kW (150 k), automatickou převodovkou DSG a pohonem všech kol.
Začněme tedy praktičností, která bude zákazníky u obou vozů zajímat asi nejvíce. Kodiaq sice překonává nepatrně větší Tiguan ve velikosti zavazadelníku (650 / 2065 l vs. 610 1920 l), nicméně v praktičnosti podle německých kolegů poněkud zaostává. Jako příklad je uvedena třeba podlaha kufru, kde při sklopení sedaček vznikne nepraktický schod.
Když už jsme naznačili větší rozměry Tiguanu, dalo by se očekávat, že v jízdní dynamice bude za menším Kodiaqem zaostávat. Opak je však pravdou. Navzdory nepatrně větším rozměrům profituje Tiguan z nepatrně nižší váhy, takže i při stejné motorizaci dokáže akcelerovat z 0 na 10 km/h rychleji (9,8 s vs. 10 s), jeho maximální rychlost je vyšší (198 km/h vs. 194 km/h) a průměrná spotřeba překvapivě o desetinu litru nižší (5,9 l/100 km vs. 6,0 l/100 km). Na jednu nádrž pak Tiguan ujede na 910 km, zatímco Kodiaq jen 890 km.
Součástí testů bylo i zhodnocení jízdních dojmů, kdy se redaktoři pravidelně střídali v řízení Kodiaqu i Tiguanu. Výsledek? Navzdory používání stejné platformy a podobných dílů působí odpružení v Kodiaq až příliš měkce a jeho řízení není tak agilní, jako v Tiguanu.
Opomenout nelze ani srovnání cen a výbavy. Zatímco testovaná Škoda ve verzi Style nabízela více komfortní výbavy - například KESSY (bezklíčové odemykání a startování) nebo vyhřívaná sportovní sedadla s kvalitním bočním vedením, Tiguan byl připraven vynahradit svou chudší výbavu praktickými doplňky, jako je například Head-Up displej, adaptivní světlomety nebo několik asistenčních systémů.
Největším překvapením jsou však ceny testovaných modelů. Po dlouhé době, kdy Škoda nabízela za méně peněz více muziky, se situace obrátila. Zatímco za testovaný Kodiaq by němečtí zákazníci zaplatili 43 600 Euro (cca 1 120 000 Kč), testovaný Tiguan Allspace by je vyšel na 43 225 Euro (cca 1 111 000 Kč). Němečtí redaktoři tak vyhlásili za vítěze VW Tiguan, nicméně jak dodává sám autor srovnání, výběr nového vozu je vždy o osobních preferencích a největší podíl na vítězství Tiguanu měla praktická konfigurace testovaného modelu.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.