Společnost Toyota Motor Corporation oznámila uvedení svého koncepčního autobusu Toyota „Sora“, poháněného palivovými články (FC Bus). Toyota plánuje, že v roce 2018 zahájí prodej sériové verze modelu založeného na uvedeném konceptu s tím, že ještě před Olympijskými a Paralympijskými hrami Tokio 2020 pravděpodobně připraví přes 100 autobusů Sora, určených zejména pro metropolitní oblast Tokia.
Vozidlo poskytující služby celé komunitěCílem Toyoty je vytvořit autobus pro svět a jeho obyvatele, šetrný k životnímu prostředí, schopný přispět komunitám i nad rámec své základní role, kterou je poskytování služeb mobility.
Systém pohonu TFCS (Toyota Fuel Cell System) na bázi palivových článků, vyvinutý pro vodíkový elektromobil Mirai (FCV), byl upraven tak, aby nabídl příkladné ekologické parametry, což znamená nulové provozní emise CO2 a jiných škodlivých látek. Autobus Sora je vybaven vysokokapacitním systémem externího napájení, který zajišťuje vysoký výkon i kapacitu dodávané elektrické energie (max. výkon 9 kW, elektrická kapacita 235 kWh), a může tak být využíván jako nouzový zdroj energie např. při přírodních katastrofách.Univerzální design a funkčnost se zaměřením na člověka
Jelikož se předpokládá využití autobusu vysokým počtem osob, jejichž množství v různé době silně kolísá, věnovala Toyota velkou pozornost otázkám funkčnosti, bezpečnosti a pocitu bezpečí na palubě, s cílem zajistit pasažérům příjemné cestování, aby byli lidé motivováni využívat autobusovou dopravu pravidelně.
Horizontální sedadla s mechanizmem automatického sklápění
Autobus používá horizontální sedadla s mechanizmem automatického sklápění, čímž se uvolňuje více místa pro dětské kočárky nebo invalidní vozíky. Použité řešení znamená více místa pro běžné cestující v době, kdy tento prostor není pro kočárky nebo invalidní vozíky zapotřebí. Vyšší úroveň bezpečnosti díky funkci monitorování okolí autobusu
Chodce a jízdní kola kolem autobusu rozpoznává osm kamer o vysokém rozlišení, namontovaných uvnitř i zvenčí vozidla. Tyto kamery monitorují okolí vozidla a upozorňují řidiče zvukem a obrazem na možná nebezpečí.
Vyšší úroveň bezpečnosti díky funkci řízení akcelerace
Funkce řízení akcelerace zamezuje náhlému zrychlování a umožňuje autobusu jemný rozjezd ze zastávky s ohledem na bezpečnost stojících pasažérů. Jelikož používaný systém pohonu nevyžaduje řazení, nedochází ani k žádným trhavým pohybům.
Snazší nastupování a vystupování díky funkci automatického řízení příjezdu
Funkce automatického řízení příjezdu detekuje vodicí čáru na povrchu vozovky a využívá podporu automatického řízení a zpomalování k zastavení autobusu s odstupem přibližně 3 až 6 cm od samotné zastávky a v rozsahu 10 cm před/za polohou autobusové zastávky. Uvedená funkce usnadňuje nastupování a vystupování cestujících s kočárky nebo uživatelů upoutaných na vozík.
Vyšší pohodlí s technologií ITS Connect
Kvalitu autobusové přepravy v otázkách funkčnosti, rychlosti, dochvilnosti a pohodlí zvyšuje technologie inteligentního dopravního systému (ITS Connect), využívající komunikaci mezi vozidly (vehicle-to-vehicle) a spolupráci mezi vozidly a infrastrukturou (vehicle-to-infrastructure) na podporu bezpečné jízdy, stejně tak jako systémy usnadňující provoz kolon autobusů vč. přednostního odbavení na semaforech (PTPS5).
Design
Design autobusu staví na plastickém (stereoskopickém) tvarování, jímž se výrazně odlišuje od klasického šestistěnu běžných autobusů. Rovněž používá přední a zadní světla s LED zdroji. Autobus na vodíkové palivové články je díky výraznému designu okamžitě rozpoznatelný.
Toyota plánuje svůj koncepční model Sora představit veřejnosti během 45. ročníku Tokijského autosalonu 2017 v prostorách výstavního centra Tokyo Big Sight. Tématem letošního autosalonu, pořádaného od 25. října do 5. listopadu), je motto „Beyond the Motor“ (Za hranicemi motorů).
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.