Kdykoliv se na trhu objeví nějakým způsobem převratná novinka, je to jen otázka několika hodin, než se o projekt začne zajímat armáda, nebo než se výrobce pokusí svůj výrobek armádně nabídnout. A jinak tomu není ani u zcela novýé nákladní platformy SURUS z produkce GM.
Se svým projektem SURUS, což je zkratka pro "Silent Utility Rover Universal Superstructure" se společnost GM vydala naproti budoucnosti dopravy a dost možná i armádních náklaďáků. Tento projekt je totiž moderní nejen svým pohonným ústrojím využívajícím palivové články, ale také možností autonomního řízení. Díky své stavbě by navíc SURUS měl být schopen poskytnout mimořádné jízdní výkony jak na silnici, tak ve skutečném terénu. A to vše s takřka nulovým hlukem a nulovými emisemi.
Ačkoliv GM již uveřejnilo několik fotografií, oficiální premiéra se bude konat až v tomto týdnu na akci "Association of the United States Army", kde bude mít GM možnost oslovit jak zájemce z civilního sektoru, tak ze sektoru armádního, od které si jistě slibuje zajímavější možnosti.
Americká armáda se totiž nových pohonných systémů pro své stroje nebojí, ostatně není to tak dávno, co jsme vás informovali o testování nového Pick-upu Chevy Colorado ZH2, který byl také vybaven pohonem využívající palivové články. Ačkoliv ZH2 podléhá testování už poměrně dlouho, výsledky budou dostupné pro veřejnost nejdříve začátkem příštího roku.
Pojďme se ale vrátit k SURUSu, který podobně jako ZH2 využívá ke svému pohonu palivové články, díky čemuž je jeho provoz nejen ekologický, ale také takřka neslyšný a zanechává jen minimální tepelnou stopu. Jednotky vybavené tímto strojem by se tak mohly snadno dostat až na místo určení, aniž by je nepřítel zpozoroval.
Kromě toho však platforma SURUS nabízí dvě elektrické pohonné jednotky, pohon a natáčení všech kol, Li-Ion baterie, druhou generaci palivových článků a úložného vodíkového systému a také dojezd přesahující 400 mil na jedno natankování, tedy cca 644 kilometrů. Surus je navíc vybaven pokročilým a robustním podvozkem i pohonným systémem, díky čemuž zvládá pohyb na většině povrchů.
Jak už jsme výše avizovali, s nasazením SURUSu se počítá jak v armádním, tak v civilním sektoru. A zatímco v armádě by jeho úkoly mohly zahrnovat přepravu jednotek, materiálů či zraněných, v civilním sektoru by mohl SURUS posloužit v přístavech, na překladištích, jako pojízdná ošetřovna v zapadlých oblastech, nouzový generátor elektrické energie, atd.
Možností je takřka neomezené množství, takže nezbývá než počkat, jak se situace kolem celého konceptu GM SURUS vyvine.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.