Píše se rok 2008 a střední třídě právě vládne Volkswagen Passat B6, jemuž přibývá konkurence v podobě třetího Renaultu Laguna, druhé Škody Superb nebo druhého Citroënu C5. Střih a jsme na konci roku 2016, kdy téměř žádný z výše zmíněných automobilů již dávno v nabídce není. Výjimku představuje model dvojitého šípu, jemuž konkurence pomalu ujíždí. Ne však na dlouho.
Citroën je celosvětově proslulý svým avantgardním designem a po letech relativního strádání se na tuto cestu snaží opět vrátit. Podívejte se na C4 Cactus, E-Méhari nebo novou generaci C3, což rozhodně nejsou modely, které v davu zapadnou. A takový bude i následovník Citroënu C5, jehož se dočkáme v roce 2018 (premiéra by ale mohla přijít již příští rok). Stále ještě současnou C5 mnozí kritizovali za snad až příliš usedlý vzhled, občas označovaný za německy konzervativní. Výhody to má, ani dnes auto nevypadá nikterak zastarale, naopak je velice elegantní. Chybí mu ale jiskra, jíž už následovník zcela určitě dostane. Ba co víc, podle informací Auto Expressu půjde v podstatě o sériovou verzi pařížského konceptu CXperience! A ten byl rozhodně jedním z taháků výstavy.
Titul nejhezčího auta v segmentu střední třídy podle mnohých drží Opel Insignia, lépe řečeno jeho druhá generace, jež se představila teprve tento týden. Nová C5 by si ale korunku rychle mohla ukrást pro sebe. Pokud se totiž naplní předpoklady britského magazínu, novinka bude skutečně do puntíku připomínat zmíněný koncept. To znamená opět dvojitá přední světla, úzkou masku chladiče a především odklon od klasické tříprostorové karosérie směrem k liftbacku. Jediné, čeho se nedočkáme, jsou proti sobě se otevírající dveře. I tak je ale příchod podobně velkého auta v této velikosti na dnešní poměry neobvyklým krokem, což ale viceprezident skupiny PSA Maxime Picat racionálně vysvětluje. Boom segmentu SUV jednou skončí, protože jich bude všude plno a lidé se budou chtít odlišit. Pak tedy přijde řada na vozy jako právě nová C5.
Mechanicky bude novinka vycházet z modulární platformy EMP2, kterou najdeme například také u Peugeotů 3008 a 5008. Vedle modularity je její hlavní výhodou snadné zabudování elektromotoru, čímž lze dosáhnout na hybridní či plug-in hybridní pohonné ústrojí. Bez něj se větší auta v budoucnu už zřejmě neobejdou. Stále ale v nabídce zůstanou i klasické spalovací agregáty. Podvozek již sice nebude mít hydropneumatické odpružení, o komfort ale cestující nepřijdou. Francouzi již totiž mají náhradu v podobě řešení s hybradulickými polštáři v kombinaci s konvenčními tlumiči a pružinami. Velkou proměnou projde i kabina, kde budou prim hrát dotykové HD obrazovky.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?