V krátké době druhý důležitý model představila japonská Honda. Ta v minulých týdnech odhodila plachtu z desáté generace Civicu, dnes se pro změnu rozhodla pro zveřejnění prvních obrázků páté generace SUV CR-V. Nejprodávanější vůz své kategorie v USA jde ve šlépějích kompaktního hatchbacku či sedanu, přidává však i notnou špetku originality.
4 miliony, přesně tolik kusů Hondy CR-V se v USA prodalo od jejího uvedení v roce 1997. Spolu s Evropou a Asii mohou jít celkové počty ještě o nějaký ten milion výš. A to je, i vzhledem k aktuální vlně SUV, dobrý důvod zachování tradičních pořádků. Novinka se od předchůdce na první pohled možná až tolik neliší, minimálně tedy tvarem karosérie. Přední část se výrazně inspirovala Civilem, především pak v oblasti masky chladiče a na ni navazujících světlometů s LED diodami denního svícení ve tvaru křídla. Nejvyšší výbava Touring navíc disponuje full-LED svícením, za maskou jsou poprvé u Hondy aktivní klapky, upravující aerodynamiku. Vytažené blatníky vyplňují 17- nebo 18palcová kola a spolu s plastovým obložením podběhů, nárazníků a dveří podporují robustní vzhled vozu. Skupinové svítilny mají tvar písmene L a působí neortodoxně, na takový styling nejsme u Hondy zvyklí. Poměrně malé je zadní okno, výhled se tak přes tenčí A-sloupky zlepšil alespoň směrem dopředu.
Kabina vypadá daleko hodnotněji než doposud, na čemž mají podíl nejen dřevěné dekory vyobrazeného stupně výbavy, ale také úplně nová středová konzole. Té dominuje sedmipalcový displej multimediálního systému Display Audio s operačním systémem Android, rozhraním Apple CarPlay i Android Auto nebo satelitní navigací Garmin. Na vyvýšené části středové konzole je umístěna řadící páka, která je tak řidiči mnohem lépe po ruce. Podobně jako Civic má CR-V digitální přístrojový panel, rozdělený na centrální a dvě menší kapličky. Vedle těchto prvků slibuje Honda dvouzónovou automatickou klimatizaci, elektrická přední sedadla, vyhřívání míst vpředu i vzadu nebo USB port pro cestující vzadu. Ti mají mít k dispozici nejvíce místa pro kolena v segmentu (+ 53 milimetrů oproti minulé generaci), celkově pak páté pokračování CR-V nabídne nejprostornější interiér ve své třídě.
Pod kapotou čekejte výraznější prosazování přeplňovaných zážehových motorů. Vždyť vůbec poprvé se pod kapotou CR-V objeví čtyřválec s turbodmychadlem, jde přitom o patnáctistovku s výkonem 142 kW (193 k). Ta nabídne nejnižší spotřebu v celém segmentu, konkrétní čísla ale chybí. Sparingpartnera bude dělat 2.4litrový atmosférický čtyřválec i-VTEC, dostupný pro základní výbavový stupeň LX. Obě jednotky dostanou bezestupňový automat CVT, slíbený je pohon předních i všech kol. Podvozek má vyšší světlou výšku než doposud, předním vzpěrám MacPherson bude sekundovat víceprvková náprava vzadu. Hlavním bezpečnostním prvekem je soubor Honda Sensing (standard od výbavy EX výš), obsahující přednárazový systém s detekcí chodců, upozornění na vyjetí z jízdního pruhu, udržování v jízdním pruhu, adaptivní tempomat, hlídání mrtvého úhlu, sledování dopravy za vozidlem a přepínání dálkových světel. Prodej nové generace se v USA rozběhne do konce podzimu, Evropa se dočká v průběhu příštího roku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?