Pamatujete Hondu Insight, respektive její druhou generaci? Ano, byl to ten podivně bachratý hybridní liftback, co se chtěl vyrovnat Priusu. Tak přesně ten se nyní snaží Japonci oživit, jen postrádá hybridní pohonné ústrojí, bude se prodávat výhradně v Číně a říká si Gienia.
Designově nepovedených automobilů má Honda na svém kontě několik, mezi nimiž celkem vyčnívají druhá generace hybridu Insight a SUV-kupé Crosstour. Katastrofa nastane, když se tyto dva automobily pokusíte spojit, a to můžete mít sebelepší základ nebo techniku. Vážně, zeptejte se na Fiat Multipla. Tak přesně to se stalo modelu Gienia. Samozřejmě se najdou lidé, jimž se 4517 milimetrů dlouhý liftback s rozvorem náprav o hodnotě 2600 milimetrů bude líbit, pravděpodobně ale budou v menšině.
Přední část přitom nevypadá úplně špatně, v podstatě by se dalo říct, že tak trochu kopíruje styl nového Civicu, mnohem více ale bude nakonec připomínat sedan Greiz (na některých trzích City), z něhož Gienia vychází. Problém začíná při pohledu z profilu, už tam uhodí do očí podivně malá litá kola. Zrak pak plynule přejde na zadní partie, které doslova překypují prolisy, kudrlinkami a také ostrými zlomy. Celé to dohromady dává podivný mix, o jehož vylepšení se nestará ani rádoby sportovní spoiler. Skupinové svítilny svým propojením i tvarováním odkazují na další současné Hondy, tady jsou ale spíše na škodu.
Interiér vozu zatím odhalen nebyl, dokonce i na autosalonu v Čcheng-tu, kde Gienia slaví světovou premiéru, je u vystavovaných automobilů zakrytý černou plachtou. Víme tak alespoň, že platforma je stejná jako u již zmíněného modelu Greiz, pod kapotou je zážehová atmosférická patnáctistovka o výkonu 96 kW (131 k) s točivým momentem 155 Nm. Přední kola pohání pětistupňová manuální nebo bezestupňová automatická převodovka. Výroba liftbacku bude probíhat v joint venture Dongfeng-Honda, do prodeje se vůz dostane během následujících týdnů.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.