Renault Captur byl poměrně nedávno jedním z vůbec prvních takzvaných „městských SUV.“ Tento subsegment se vyznačuje tím, že auta v něm mají zvýšenou světlou výšku, terénní vzezření, ale chybí jim pohon všech kol. To byl také případ Capturu, který ale řeší nová verze s K na začátku.
Hned na úvod je třeba podotknout, že Kaptur je s délkou 4333 milimetrů, šířkou 1813 milimetrů, výškou 1613 milimetrů i rozvorem náprav s délkou 2674 milimetrů větší než klasický Captur. A pak je tu ještě jeden „zádrhel“ - nováčka koupíte pouze v Rusku. Pokud každopádně oba vozy postavíte proti sobě, jistě si všimnete, že Kaptur má novou přední část s LED diodami denního svcíení v předním nárazníku, upravenými světly a jinou maskou chladiče. Zadní LED světla disponují 3D efektem.
Uvnitř je to víceméně stejná písnička jako u Capturu, to znamená sedmipalcový displej multimediálního systému Media NAV na středové konzoli, množství odkládacích ploch a vyšší polohu sedadla řidiče (708 milimetrů nad zemí). Vzhledem k prodlouženému rozvoru narostl nejen prostor pro zadní cestující, ale také pro zavazadla. Základních 387 litrů lze zvětšit na 1200 litrů.
Paletu pohonných jednotek Renault prozatím nezveřejnil, víme ale, že světlá výška narostla na 204 milimetrů, přední nájezdový úhel na 20 stupňů a zadní nájezdový úhel na 31 stupňů. Jisté také je použití pohonu všech kol s uzamykatelným středovým diferenciálem a manuální nebo automatické převodovky. Do ruské zimy se budou jistě hodit vyhřívaná sedadla a přední sklo, specialitou Kapturu je možnost startování motoru dálkovým ovládáním. Výroba se v moskevské továrně rozběhne co nevidět, prodej začne v létě.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?