Mohl Mercedes-Benz třídy E při své oficiální premiéře vůbec něčím překvapit? Únik v průběhu minulého týdne odhalil, minimálně po vzhledové stránce, vše důležité. Naštěstí si trojcípá hvězda schovala do Detroitu několik trumfů. Třeba volant s dotykovými ovladači.
Překvapivost vnějších tvarů byla nakousnuta hned v úvodu, pravdou ale je, že i kdyby k úniku nedošlo, překvapilo by fanouška značky máloco. Třída E totiž do puntíku kombinuje větší třídu S a naopak menší třídu C, což znamená skoro stejný tvar světlometů, masky chladiče nebo víka kufru. Samotná automobilka upozorňuje například na linii střechy, připomínající kupé, mnohem zajímavější ale nakonec budou full-LED přední světlomety, přičemž každý reflektor se skládá z 84 diod. Podobně jako u odcházející generace budou k dispozici dva designy masky chladiče – linie Exclusive má tři lamely a logo samostatně na kapotě, linie Avantgarde a AMG mají jen dvě lamely a uprostřed masky velkou hvězdu. Mimo masky se jednotlivé verze od sebe liší i v dalších detailech. Vzadu je kromě světel ve stylu třídy S především výrazná chromovaná lišta, dodávající vozu punc luxusu.
Jestliže zvenku si třída E na „eSko“ jen hraje, uvnitř vlajkovou lodí skutečně je. Místa tady možná, při rozvoru náprav 2939 milimetrů, není tolik, ale palubní deska jako by limuzíně z oka vypadla. Nutno však přiznat, že se tak stane jen tehdy, pokud si připlatíte za dvě obrazovky o velikosti 12,3 palce, suplující multimediální systém (ovládá se prostřednictvím touchpadu nebo hlasu) a kapličku přístrojů, umístěné pod jedno sklo. V základu ale ještě stále zůstávají analogové budíky. Středové konzoli dále dominují čtyři kruhové výdechy ventilace, malé analogové hodiny a několik kolébkových přepínačů. Zajímavý je volant s dotykovými plochami pro ovládání multimediálního systému. Podle Mercedesu má toto řešení udržet řidiče soustředěného na řízení. Materiálům dominuje prvotřídní kůže a dřevo, celkově je pak kabina laděna především do několika odstínů hnědé, popřípadě béžové a černé. Špičková jsou rovněž sedadla s unikátním tvarováním, které odpovídá zvolené výbavové linii. Zajímavou novinkou je vyhřívání loketní opěrky ve dveřích a na středovém tunelu. Na závěr prohlídky interiéru nesmí chybět zmínka o ambientním LED osvětlení v 64 barvách a audiosystému Burmester s prostorovým zvukem a 23 reproduktory.
Při vstupu 4923 milimetru dlouhé třídy E na trh budou k dispozici jen dvě motorové varianty. Zážehový dvoulitrový čtyřválec v útrobách modelu E 200 produkuje 184 koní a 300 Nm, vznětový dvoulitrový čtyřválec po kapotou E 220 d má 195 koní a 400 Nm, přičemž normovaná spotřeba je jen 3,9 l/100 km (této hodnotě pomáhá koeficient odporu vzduchu cx = 0,23 i aktivní maska chladiče). Oba motory mají standardně devítistupňový automat 9G-Tronic. V průběhu roku se ke čtyřválcům přidá zážehový šestiválec E 400 4Matic s výkonem 333 koní, točivým momentem 480 Nm a pohonem všech kol, třilitrový vznětový šestiválec E 350 d do výkonu 258 koní s točivým momentem 620 Nm a plug-in hybrid E 350 e se systémovým výkonem 279 koní a točivým momentem 600 Nm, jehož akumulátory mu umožňují elektrický dojezd 30 kilometrů. Také tyto motory dostanou devítistupňovou automatickou převodovku. Kompletní paleta pak bude dále čítat čtyřválcový turbodiesel o výkonu 150 koní a zážehové čtyřválce s až 245 koňmi.
Standardem se stane ocelové odpružení, po němž ale moc zákazníků, troufáme si tvrdit, nesáhne. V nabídce totiž budou hned tři typy adaptivního odpružení – standardní komfortní, komfortní se sportovní charakteristikou a o 15 milimetrů sníženou výškou pro linii Avantgarde a o 15 milimetrů snížené sportovní v kombinaci s adaptivními tlumiči. Třešničkou na dortu je vzduchový podvozek Air Body Control, spolupracující s voličem Dynamic Select, obsahující režimy Comfort, Eco, Sport, Sport+ a Individual.
Bezpečnost má na starosti řada pokrokových asistentů, přičemž v základu každého prodaného vozu se objeví automatický brzdový systém, hlídání bdělosti řidiče a asistent pro jízdu při silném bočním větru. Mezi příplatky najdeme přednárazový systém, detekci chodců, sledování mrtvého úhlu, udržování v jízdním pruhu, komunikaci s dalšími vozy na základě mobilní aplikace nebo parkovací asistent, umožňující ovládat auto i na dálku prostřednictvím aplikace pro chytré telefony. Specialitou je systém Drive Pilot, což je zatím poslední verze autopilota trojcípé hvězdy, který umí sám jet za ostatními auty až do rychlosti 210 km/h. Řidič vůbec nemusí ovládat plynový nebo brzdový pedál, s řízením mu také z velké části pomáhá elektronika. Do 130 km/h rozezná Mercedes špatně čitelné vodorovné dopravní značky, poradí si dokonce i tehdy, pokud na silnici žádné není. Díky „chytrému“ omezovači rychlosti také dokáže vůz sám snížit rychlost při detekci příslušné dopravní značky nebo ve chvíli, kdy je informace o rychlostním limitu obsažena v navigačním systému.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.