Dlouho se čekalo na otevřenou verzi vrcholné řady automobilky z Maranella, kterou je nyní Ferrari 599. SA Aperta je tu, ale bohužel, všechny jsou již rozprodány.
Ferrari se svými exkluzivními roadstery rozhodně neplýtvá. Když chtěla automobilka vypustit kabriolet od minulé generace supersportu s motorem vepředu, vyrobila jich jen 559. Oproti aktuálnímu 599 SA Aperta ale bylo modelu 575M Superamerica stále mnoho, Ferrari se totiž tuhle specialitku rozhodlo vyrobit pouze v osmdesáti exemplářích.
Přestavba 599 na kabriolet si vyžádala poměrně dost úsilí. Kromě toho, že vůz přišel o střechu, mu automobilka více sklonila přední sklo a vzhledem k instalaci ochranných rámů musela změnit i aerodynamiku za kokpitem. Aperta je také blíže u země.
Jako ochrana před špatným počasím je pro posádku připravena plátěná skládací střecha.
Ferrari se dušuje, že nárůst hmotnosti je minimální, což ale nemůžeme bez čísel posoudit. Totéž tvrdí i o tuhosti karoserie. Pro bleskurychlé zrychlení i dosahování vysokých rychlostí pohon je připraven dvanáctiválec o výkonu 670 koní.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?