Umělá inteligence v továrně Toyoty aneb budoucnost celého automobilového průmyslu?

Toyota
Toyota, foto: Toyota
Lukáš Suchý , AutoRoad.cz 25. července 2022 11:40
Sdílej:

Toyota ve svých amerických továrnách zavádí systém řízení založený na umělé inteligenci. Technologie společnosti Invisible AI zvýší bezpečnost a efektivitu výroby. Továrna Toyoty v americké Indianě, kde se mimo jiné vyrábí model Highlander, bude prvním závodem, který bude tento systém využívat.

Fungování systému je založeno na údajích z kamer monitorujících každou část výrobní linky, následně analyzovaných umělou inteligencí. Tento způsob monitorování výrobních procesů umožňuje rychle odhalit technické problémy a nesrovnalosti, kterých si zaměstnanci těžko všimnou.

Zajímavé je, že firemní systém Invisible AI dokáže v určitých situacích problém vyřešit sám. Tato technologie je tak vyspělá, že ji lze jen stěží srovnávat s běžně používanými průmyslovými kamerami. Po prvních zkušenostech v továrně Highlanderu bude systém implementován ve všech 14 továrnách Toyoty v Severní Americe.

„Když problém nevidíte, nemůžete ho vyřešit. Dáváme Toyotě nástroje k přesnějšímu monitorování dění v jejích závodech a následnému řešení případných problémů, čímž zajišťujeme bezpečnost zaměstnanců,“ říká ředitel společnosti Invisible AI Eric Danziger.

Žádné rozpoznávání obličejů

Továrny Toyoty budou vybaveny 500 zařízeními s procesory NVIDIA 1TB, 3D kamerami s vysokým rozlišením a systémem umělé inteligence. Aby bylo zajištěno soukromí pracovníků a bezpečnost továrny, zůstanou všechna data v zařízeních a nebudou přenášena na žádné externí úložiště. Ze stejných důvodů není systém vybaven funkcí rozpoznávání obličejů. Záměrem je odhalit nedostatky v továrně a napravit je, přičemž osoby zůstanou v anonymitě.

„Systémy Invisible AI nám pomohou zvýšit četnost a přesnost kontrol výrobních procesů a zkrátit dobu potřebnou k odhalení problémů a neefektivity, což nám poskytne více času na nápravná opatření a zlepšení,“ uvedl Stephen Brennan, viceprezident oddělení Vehicle Production Engineering and Manufacturing Project Innovation Center společnosti Toyota Motor North America.

Největší revolucí byl zatím princip TNGA

Nový systém bude v závodě produkujícím Highlander spuštěn ještě letos. Továrny Toyoty v posledních letech prošly rozsáhlou reformou, při níž byly zavedeny principy Toyota New Global Architecture (TNGA) a související výrobní technologie. Jednalo se o největší reformu proslulého výrobního systému Toyota od jeho vzniku.

TNGA je založena na modularitě automobilových platforem a výrobních linek a na komplementaritě a zaměnitelnosti modulárních dílů a systémů používaných v automobilech.

Například model Highlander vznikl na prodloužené platformě TNGA-K, na které byly mimo jiné navrženy také modely RAV4 a Camry, a dostal 2,5litrový hybridní motor Hybrid Dynamic Force AWD-i z modelu RAV4, ovšem ve výkonnější verzi s 246 koňmi.

Highlander tak pohodlně pojme sedm osob, je delší než Land Cruiser, zrychlí na stovku za 8,3 sekundy a utáhne dvoutunový přívěs. Navzdory obrovským rozměrům, vysokému výkonu a dobrým výsledkům spotřebuje vůz podle WLTP v průměru jen 6,6 l/100 km.

Architektura TNGA se používá ve všech SUV a crossoverech Toyoty se samonosnou karoserií v Evropě. Aygo X a Yaris Cross jsou postaveny na malé platformě TNGA-B, Toyota C-HR a nový model Corolla Cross na platformě TNGA-C, zatímco RAV4 a Highlander na platformě TNGA-K. U všech těchto modelů s výjimkou Aygo X je hybridní pohon jedinou nebo hlavní volbou a u Toyoty C-HR máte na vybranou dokonce dva hybridní systémy.

Témata:
Stalo se
Ze světa
Matteo Doretto

Tragédie před startem Polské rally: Ital Matteo Doretto (†21) zemřel při testovací jízdě

Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.

Elektro
Audi Q5 představuje verze e-hybrid SUV a Sportback

Nové Audi Q5 e-hybrid: Rodina se rozšiřuje o plug-in verzi. Koupíte ho už pod 1,7 milionů

Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).

Testy aut
DS3 Performance Line Hybrid

DS3 Performance Line Hybrid – stylovka do města, která mi nesluší

Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?

Novinky
Kia Sportage (2026)

Kia Sportage (2026): Láká na facelift s Netflixem, hlasovým ovládáním a hybridem s předním náhonem

Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.