Skončí tedy čistá bateriová elektromobilita dříve, než opravdu začne? Určitě ne, vodík je jenom jeden ze zdrojů elektrické energie, rozšiřující technologii BEV a použití vodíkového pohonu v městských autobusech je správným řešením ekologické dopravy ve městech.
V únoru letošního roku se sešli při televizní debatě dnes již oba bývalí předsedové představenstva Auto Škody, pan Vratislav Kulhánek a pan Bernhard Maier. Tématem debaty bylo, která z cest alternativních paliv má největší šanci na uplatnění v reálném provozu.
Pan Bernhard Maier obhajoval názor, že pro osobní automobily je ta nejreálnější cesta elektromobil, samozřejmě bateriový, pro užitková vozidla, autobusy a nákladní dopravu to jsou vodíkové automobily. Bývalý předseda představenstva Auto Škody, pan Vratislav Kulhánek uvedl k problematice elektromobility, konkrétně využití bateriových elektromobilů:• pro použití ve městech a pro kratší cesty je řešení pomocí BEV reálné a smysluplné• pro delší cesty je to velmi slepá ulička ◦ z hlediska dobíjení samotného ◦ z hlediska ekologičnosti ◦ z hlediska ceny ◦ z hlediska ochoty lidí měnit návyky
Dále pan Vratislav Kulhánek uvedl, že elektromobilita řešená bateriovým elektromobilem je nevhodná, protože za rohem již čeká vodíkový pohon, který všechny negativní prvky stávajících elektrických aut vyřeší.
Zdá se, že argumenty obou se nyní potvrzují. Prodej bateriových vozidel bez dotací je zanedbatelný, přestože technicky jsou již na velmi dobré úrovni. Problémem je dvojnásobná cena oproti klasickým "spalovákům" a v porovnání s nejmodernějšími diesely minimální rozdíly v nákladech na energii nutnou pro pohon. U luxusních vozidel a vyšších tříd majitelé odmítají být omezování nedostatečným dojezdem při rychlých přejezdech na delší vzdálenosti.
V segmentu autobusů, užitkových vozidel a nákladní dopravy se však čím dál více objevují řešení s vodíkovým pohonem, u kterých nevadí prostorová náročnost a složitější, tím i dražší pohonná soustava.
Taktéž hlavní problém skladování a tankování vodíku je u užitkových vozidel poměrně dobře řešitelný. Je to pochopitelné neboť tankovací stanice vodíku v garážích městské dopravy nebo autodoprav rozvážkových či specializovaných služeb typu policie, hasiči, sanitky nejsou takovou utopií jako u veřejných vodíkových stanic.
Právě pro použití pohonu vodíkem míří projekt firem TOYOTA a výrobce autobusů CaetanoBus. Společnost Toyota Caetano Portugal se stává přímým akcionářem portugalských společností CaetanoBus, výrobce a prodejce autobusů, a Finlog poskytující služby financování osobních automobilů. Cílem posíleného strategického spojenectví je urychlit rozvoj vodíkové mobility.
Strategické programy snižování uhlíkových emisí v oblasti mobility vyhlašuje stále vyšší počet evropských zemí i měst, a lze proto předpokládat, že bude docházet k rychlé elektrifikaci užitkových vozidel, zejména pak městských autobusů.
Toyota Motor Europe již dnes dodává firmě CaetanoBus technologie palivových článků od Toyoty, které jsou nedílnou součástí prvního vodíkového autobusu s dojezdem 400 km. Toyota nyní posílením tohoto spojenectví zahájí vývoj, výrobu a distribuci autobusů Toyota na palivové články s cílem rozšířit nabídku bezemisní mobility na pozadí rychlejšího rozvoje vodíkové společnosti.
Společnost Finlog pak připraví komplexní program operativního leasingu se zaměřením na autobusy, čímž rozšiřuje portfolio vlastních bezemisních řešení mobility napříč městy Evropy.
Zdá se, že toto komplexní sdílení know-how může vyřešit současné problémy s uváděním technologie vodíkového pohonu do praxe, snad i v České republice.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.