BMW Group posouvá hranice elektromobility a na Tech Days v Landshutu odhaluje detaily nové generace elektrického pohonu. Inovativní 800voltová technologie slibuje rychlejší nabíjení a vyšší efektivitu, přičemž bude součástí všech modelů připravované řady Neue Klasse. První vozy s revolučním pohonem zamíří do výroby ještě letos v maďarském Debrecínu.
BMW Group udělala s novou generací technologie BMW eDrive (Gen6) zásadní technologický skok. Vysokonapěťové baterie přinášejí o 30 % vyšší nabíjecí výkon a delší dojezd, přičemž využívají novou 800V technologii. Díky plošší konstrukci se baterie snadno integruje do různých modelů včetně výkonných BMW M. Nové cylindrické články mají o 20 % vyšší hustotu energie a umožní obousměrné nabíjení jako standard.
Klíčovým prvkem systému je BMW Energy Master – inteligentní řídicí jednotka, která optimalizuje provoz baterie a umožňuje aktualizace softwaru na dálku.
Výroba baterií bude probíhat v pěti moderních závodech v Evropě, Číně a USA, což zajistí stabilní dodávky i v případě geopolitických krizí.
Automobilka zavádí nové konstrukční principy „cell-to-pack“ a „pack-to-open-body“ pro vysokonapěťové baterie 6. generace. Cylindrické články jsou vkládány přímo do pouzdra baterie bez potřeby modulů, což zjednodušuje výrobu. Zároveň baterie získává strukturální roli v karoserii vozu, čímž zvyšuje pevnost celé konstrukce.
Před zahájením globální sériové výroby se baterie testují v Bavorsku, kde BMW vyvíjí i klíčové komponenty, včetně řídicí jednotky Energy Master. Elektromotory pak vznikají v rakouském Steyru, kde se soustředí i vývoj elektrických hnacích jednotek.
V německém Landshutu vzniká nejmodernější výrobní systém pro řídicí jednotky Energy Master, s plánovaným startem sériové výroby v srpnu 2025. Do roku 2026 se počet zaměstnanců rozšíří až na 700. BMW do rozvoje elektromobility v závodě investovalo stovky milionů eur.
Součástí strategie je také uzavřený recyklační řetězec, který umožní znovuvyužití surovin z použitých baterií. BMW rovněž zavádí inovativní přímou recyklaci v Dolním Bavorsku, kde bude suroviny získávat přímo z výrobního procesu a vracet je zpět do produkce.
U 6. generace elektromotorů BMW sází na synchronní stroje s elektricky buzeným rotorem (SSM), které nabízejí vyšší účinnost a konstantní výkon. Nově však využívá i asynchronní motory (ASM) pro přední nápravu modelů s pohonem všech kol.
Technologie prošla zásadními inovacemi – nový měnič s 800V architekturou, vylepšené chlazení a lehčí konstrukce vedou k nižším energetickým ztrátám o 40 %, snížení nákladů o 20 % a poklesu hmotnosti o 10 %. Modulární systém umožní výrobu variant s až čtyřmi elektromotory, což zvyšuje flexibilitu výroby i nabídky pro zákazníky.
BMW Group spustí v rakouském Steyru sériovou výrobu elektromotorů 6. generace v létě 2025, předsériová výroba probíhá od září 2024. Do roku 2030 zde BMW investuje přes miliardu eur a polovina zaměstnanců se bude věnovat elektromobilitě. Výroba pokryje všechny klíčové komponenty elektromotorů s kapacitou 600 000 kusů ročně.
Důraz se klade i na tepelný management, klíčový pro výkon, dojezd a nabíjení. Vývoj a výroba měniče probíhá ve Steyru, zatímco továrna v Landshutu dodává inovativní lehké hliníkové skříně motorů. Do projektu Neue Klasse investuje 200 milionů eur na rozšíření kapacit.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.