Chcete prodat auto v bazaru? Na tohle se zaměřují

Autobazary | foto: Auto ESA

Záměrně se při koupi ojetého vozu vyhýbáte autobazarům, protože všechny považujete za podvodníky? Je to na základě posledních průzkumů logickým krokem. Ale není zlato všechno, co se třpytí a možná nevědomky děláte chybu. Mnoho podnikavých jedinců se totiž snaží prodat své poškozené vozy do autobazarů, když ovšem neuspějí, zameri se na internet, kde za něj neznalý ale důvěřivý jedinec zaplatí desítky tisíc zbytečně.

Jeden z největších českých autobazarů, Auto ESA, se proto během měsíce dubna a května pustil do vytvoření statistiky nejčastějších závad, se kterými se jim lidé pokusili své vozy prodat, ale neuspěli.

Ještě než si zanadáváte jak je to dobře, že někdo bazarům oplácí stejnou mincí, zkuste se ale zamyslet nad tím, kde potom taková vozidla končí. Hádáte vrakoviště? Omyl - na internetu! Tam si je pak vyhlédne nadšený důvěřivec, který raději volí nákup vozu od soukromníka, protože všechny bazary jsou plné zlodějů a podvodníků.

Tím samozřejmě nechceme dělat reklamní kampaně autobazarům, máme zájem vás jen upozornit na seznam nejčastějších vad, kvůli kterým autobazar odmítl  některé vozy vykoupit.

1. Chybějící nebo nefunkční filtr pevných částic

Nefunkční nebo chybějící filtr je jednou z nejčastějších vad, s jakou lidé vozí své vozy do autobazaru. Náklady na servis nebo výměnu filtru pevných částic se totiž šplhají k desetitisícovým částkám, což se nikomu příliš nelíbí. Lidé se proto rozhodnou filtr odstranit, navrtat nebo přeprogramovat řídící jednotku, která vadný filtr nepozná. Během dvou měsíců autobazar odmítl vykoupit 73 takto poškozených vozidel.

2. Exekuce

Stále častěji se také objevují lidé s vozy, které jsou zatíženy exekucí. Během dvou měsíců tak společnost musela odmítnout celkem 49 takových vozidel. Počet lidí, kteří bojují s exekucemi, v ČR každoročně stoupá. Bazary však mají přístup do různých databází, kde si právní stav vozidla mohou snadno zjistit

3. Skryté technické závady

Majitelé vozidel se nejčastěji snaží zamaskovat závady na elektroinstalaci a prvcích výbavy, které lze v dané sezóně jen těžko odhalit. Typicky to je například nefunkční vyhřívání zadního okna nebo zrcátek. Výjimkou však nejsou ani špatně těsnící střešní okna, která majitelé zalijí silikonem. Celkem bylo z tohoto důvodu odmítnuto 37 vozidel.

4. Stočený tachometr

Ačkoliv se jedná o klasiku spojenou s prodejem aut "z druhé ruky", umístil se tento nešvar až na čtvrtém místě. Vliv na to má velká medializace tohoto problému, i schopnost bazar vypátrat historii vozidla díky různým internetovým službám. Celkem se v bazaru objevilo 29 takových vozidel.

5. Falšovaná servisní historie

Vozy s doložitelnou servisní historií mají samozřejmě i vyšší hodnotu při pozdějším. To si uvědomuje i řada podvodníků, která poté shání servisní knížky po bazarech, shání razítka po známých a vytváří si servisní historii jak se jim zlíbí. Z podobných důvodů odmítl autobazar vykoupit 12 vozidel. 

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy