Pojištění automobilu je základ, který nám dokáže ušetřit mnoho nepříjemností. V případě, že způsobíte nehodu, škoda nepůjde za vámi, ale část zodpovědnosti převezme pojišťovna. I přesto brázdí české silnice podle odhadů České kanceláře pojistitelů (ČKP) 143 tisíc nepojištěných vozidel.
Pojištění se nevztahuje na situace, kdy způsobíte nehodu úmyslně, pod vlivem návykových látek nebo řídíte vozidlo bez platného osvědčení o technickém průkazu nebo bez platného řidičského oprávnění. Pojišťovna částku také neproplatí, pokud se řidič nepodrobil výzvě policie na testy na omamné látky (zákon 168/1999 Sb. v §10).
Na co myslet při sjednávání povinného ručeníPovinné ručení je zákonem dané pojištění, které musí mít zřízen každý vlastník vozidla zapsaného v Registru silničních vozidel. Tento typ pojištění vám kryje pouze škody, které způsobíte druhým osobám – ať už na autě, jiném majetku či zdraví. Pokud nebude pojištění placeno, můžeme očekávat ze strany státu sankce. „Povinné ručení je doloženo zelenou kartou, a pokud ji řidič nemá u sebe, pak hrozí pokuta až 3 000 korun. Pokud ručení není sjednáno vůbec, pak se částka vyšplhá až na 40 000 korun. Navíc v případě, kdy bude způsobena škoda nepojištěným vozidlem, sice ČKP v první fázi škodu poškozenému uhradí, ale poté bude náhradu po viníkovi vymáhat, krom toho ČKP vymáhá za každý den nepojištěné provozovaného vozidla příspěvek,” upozorňuje právník Tomáš Smolík z D.A.S. pojišťovny právní ochrany.
Povinné ručení musíte platit i v případě, že autem nejezdíte. Pokud víte, že nebudete auto nějakou dobu používat, můžete si povinné ručení zrušit, ale musíte uložit registrační značku do takzvaného depozitu. Zároveň pokud jste předali auto do komisního prodeje v autobazaru, nedoporučuje se povinné ručení rušit – vlastníkem jste stále vy, a proto v případě nehody, půjdou všechny problémy za vámi.
Výši splátek na havarijní pojištění si nechávejte pravidelně přepočítávatV případě havarijního pojištění za vše mluví statistiky – okolo 45 % škod se stane na zaparkovaném autě (ťuknutý nárazník, rozbitá okna). Některé pojišťovny navíc nabízí slevy a bonusy, například za vyřízení havarijního pojištění přes internet se standardně slevy pohybují okolo 20 až 25 %. Pojišťovny také někdy přihlíží k různým faktorům například k zabezpečení automobilu, či množství způsobených nehod. Výše částky se zpravidla určuje na základě druhu vozidla, objemu motoru, řidičské historie vlastníka, i nehodovosti v zemi. Částka se odvíjí také například od místa bydliště, věku, zvolených limitů plnění a délky předchozího pojištění.
Výše pojistného se odvíjí kromě jiného od ceny automobilu, ta je zároveň pojistnou částkou. Ta se s klesající obecnou cenou obvykle snižuje, nemůže ale být přímo úměrná. Hodnota vozu se ale po čtyřech letech od jeho výroby může snížit až o 60 % (!). V případě pojistné události pojišťovna přihlíží na aktuální tržní cenu vozidla, a nemusí tak plnit ve výši původní pojistné částky. Abyste neplatili zbytečně vysoké havarijní pojištění, nechte si u pojišťovny částku přepočítat a upravit stávající smlouvu nebo si nechat založit novou. Některé pojišťovny přepočítávají havarijní pojištění automaticky, ale primárně je zodpovědnost na vás.
Znáte pojištění právní ochrany vozidla?Pojištění právní ochrany vozidla může být užitečné pro všechny aktivní řidiče. Ve zkratce se jedná o nonstop právní služby pro každého, kdo vlastní vozidlo, a také pro ty, kterým ho půjčuje. Může se stát, že pojišťovna nemusí být ochotna převzít odpovědnost a může šetření protahovat. Pro ty, kdo potřebují automobil ke každodennímu fungování, je nutné vyřešit takovou záležitost co nejdříve – proto si případ vezmou na starost právníci, kteří vědí, jak v této věci postupovat. “Tento typ služby se vztahuje také na případ, kdy vás obviní z přestupku v dopravě, ze zavinění dopravní nehody, na reklamace ojetého vozu, apod.,” shrnuje Tomáš Smolík z D.A.S.
POZOR: V případě nehody vždy musíte kontaktovat svou pojišťovnu. Náhodně projíždějící tzv. “lovci nehod“ mohou vyúčtovat pojišťovně částky nesouvisející s nehodou či ve výši neodpovídající vzniklé škodě, a může dojít k dalším komplikacím při vyřizování pojistné události.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.