ŠKODA VISION, jak se sci-fi stává realitou. Pokud si zadáte do slovníku výraz VISION, dostanete následující výklad: vizionář, fantazie, prozíravost, jasnozřivost, …...
Když se projekt motivovaný konkrétní vizí dostane do závěrečné fáze realizace, stává se sci-fi realitou, podívejme se na dvě zhmotněné vize, českou a indickou.
Proč tyto projekty vznikly? Důvody jsou velmi konkrétní a hmatatelné. Stačí když si vyjdete s rodinou nebo přáteli na vycházku do přírody. Uvidíte podobné obrázky těmto:
Je to výsledek procesu probíhajícího v přírodě, zvýšená tvorba skleníkových plynů jako je CO2 – změna přirozeného klimatu – nadměrné sucho – narušená krajina!
Změně klimatu se musíme bránit, proto vznikly dva projekty o kterých si řekneme, jeden český druhý indický, oba ve společnosti Škoda Auto.
Český řeší lokálně emisně čisté vozidlo, které využívá elektrickou energii vyrobenou v elektrárnách umístěných mimo obydlené lokace nebo bude v budoucnu poháněno čistou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů.
Indický projekt řeší výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
ČESKÁ VIZE SE jmenuje VISION iVStudie VISION iV nabízí konkrétní výhled na budoucí sériový elektromobil, který bude uveden na trh v roce 2020. Bude to první čistě elektrický vůz značky ŠKODA na bázi modulární platformy pro elektromobily (MEB).
Vision iV má baterii s kapacitou 83 kWh, dojezd 500 km (dle normy WLTP), výstupní výkon 302 koní (225 kW) a akceleraci z nuly na 100 km/h za 5,9 sekundy. Používá pohon 4x4 a 2 elektromotory s permanentními magnety. Koncept je 4 655 mm dlouhý, 1 926 mm široký, 1 603 mm vysoký, používá 22-palcová kola a má 550 litrů objem kufru. Druhá verze studie je s jedním elektromotorem pohánějícím zadní nápravu o výkonu 150kW, se stejnou kapacitou baterií a dojezdem jako silnější verze.
Kromě sportovních, aerodynamických a emocionálních linií nabízí studie také velkorysý prostor. Dalším charakteristickým znakem jsou například osvětlené skleněné prvky ve vertikálních lamelách masky chladiče nebo kamery namísto klasických zpětných zrcátek. Novými prvky v interiéru jsou uspořádání přístrojové desky a středové konzole v různých úrovních nebo obrazovka, která se zdánlivě vznáší. Inovativní technologie zlepšují bezpečnost a komfort. Počátek nové éry naznačuje i infotainment systém a digitální technologie. Chytré telefony jsou přímo zabudované v infotainment systému a fungují také jako digitální klíč k odemčení vozu.
INDICKÁ VIZE se jmenuje výrobní závod CHAKAN, PUNA
Chakan je město v Indii, v okrese Pune indického státu Maháráštra. Nachází se asi 150 km od Bombaje. Součástí Chakanu je zvláštní ekonomické zóna s továrnami na výrobu automobilů pro koncerny Volkswagen, Daimler-Benz, Mahindra, Jaguar Land Rover , General Electric, Hyundai. V této oblasti sídlí přes 750 velkých a malých průmyslových odvětví, včetně řady výrobců automobilových komponent.
Společnost Škoda Auto (indická pobočka: SKODA AUTO Volkswagen India Private Limited) ve svém závodě v Chakanu, Púně, uvedla do provozu jednu z největších střešních solárních elektráren v Indii.
Zprovozněním tohoto zařízení snižuje automobilka v závodě v Púně svou závislost na neobnovitelných zdrojích energie a vydává se na cestu k uhlíkové neutralitě závodu.
Solární elektrárna v závodě v Púně, umístěná na střeše výrobní haly, přispívá k efektivní optimalizaci výrobních nákladů.
V závodě v Púně se například pracuje i na tom, aby v budoucnu nevznikal žádný odpad, který se likviduje na skládkách.
Škoda Auto má komplexní program pro splnění cíle být do roku 2030 uhlíkově neutrální a přispět tak k udržitelnosti zdravého životního prostředí, je to příspěvek pro nás a nastávající generace.
Program zahrnuje konkrétní produkty a služby: • elektrokolo KLEMENT • bonus při náhradě ne-ekologického vozidla za nové • CNG pohony • hybridy • elektromobily • čistá energie ve výrobních závodech
Možná budou některé z dalších vývojových cest slepou uličkou, přesto je nutné jít, nebo spíše běžet, cestou hledání zlepšování a poznání nového.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?