Nissan pozorně sleduje chování dosud prodaných 400 000 Nissanů Leaf. Poslední údaje automobilky o životnosti baterie naznačují, že samotná baterie může vydržet dokonce až 12 let. Zdá se však, že tomu tak není u každého Leafu.
Dlouholetý majitel Nissanu Leaf a nadšenec do elektrických automobilů z Austrálie předpokládanou životnost potvrdit nemůže. Phillip Carlson zakoupil první generaci Leafu s baterií o kapacitě 24 kWh v přepočtu téměř za 850 000 Kč. Mezitím baterie ztratila kapacitu a Carlson by měl za výměnu baterie zaplatit přibližně 600 000 Kč. Oproti tomu odpovídající ojetý vůz na australském trhu stojí pouhých 190 000 Kč.
Zdálo se, že Carlson od začátku věděl, že inzerovaného dojezdu nelze dosáhnout. Zejména v zimě bylo obtížné přiblížit se k proklamovaným 170 km, reálně dosažitelných bylo pouhých 110 km. Z tohoto důvodu podal u svého prodejce během záruční doby řadu stížností. Vždy však obdržel odpověď, že s jeho vozidlem bylo vše v pořádku. Problém s dojezdem tedy nebyl vyřešen. V roce 2017, pět let poté co byl vůz zakoupen, dosáhl stěží 60 km. To pro pana Carlsona znamenalo, že se nedokázal ani dostat do autorizovaného servisu Nissan a zpět domů na jedno nabití baterie.
Společně s australským zastoupením Nissanu v současné době hledají řešení tohoto problému. Podle Carlsona není vina na straně australského zastoupení. Nadšenec do elektrických automobilů tvrdí, že mnoho problémů s bateriemi jeho vozidla bylo způsobeno konstrukčním řešením baterie, které postrádá aktivní chladicí systémy.
Přes své nepříjemné zkušenosti s listem však uvedl, že nemá v úmyslu vrátit se zpět k vozidlům na fosilní paliva. Jeho další vůz bude určitě plně elektrický, ale už to nebude Nissan Leaf. Místo toho se zajímá o Model 3 od Tesly. Řešení problémů s baterií byla pro Carlsona noční můra, přesto však stále považuje malý a jednoduchý Nissan Leaf za fantastické auto.
Pokud tedy hledáte ojetý elektrovůz, nechte si zkontrolovat stav baterie. Případně se vyhněte vozům, které nedisponují aktivním chlazením akumulátorů.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.