Nissan pozorně sleduje chování dosud prodaných 400 000 Nissanů Leaf. Poslední údaje automobilky o životnosti baterie naznačují, že samotná baterie může vydržet dokonce až 12 let. Zdá se však, že tomu tak není u každého Leafu.
Dlouholetý majitel Nissanu Leaf a nadšenec do elektrických automobilů z Austrálie předpokládanou životnost potvrdit nemůže. Phillip Carlson zakoupil první generaci Leafu s baterií o kapacitě 24 kWh v přepočtu téměř za 850 000 Kč. Mezitím baterie ztratila kapacitu a Carlson by měl za výměnu baterie zaplatit přibližně 600 000 Kč. Oproti tomu odpovídající ojetý vůz na australském trhu stojí pouhých 190 000 Kč.
Zdálo se, že Carlson od začátku věděl, že inzerovaného dojezdu nelze dosáhnout. Zejména v zimě bylo obtížné přiblížit se k proklamovaným 170 km, reálně dosažitelných bylo pouhých 110 km. Z tohoto důvodu podal u svého prodejce během záruční doby řadu stížností. Vždy však obdržel odpověď, že s jeho vozidlem bylo vše v pořádku. Problém s dojezdem tedy nebyl vyřešen. V roce 2017, pět let poté co byl vůz zakoupen, dosáhl stěží 60 km. To pro pana Carlsona znamenalo, že se nedokázal ani dostat do autorizovaného servisu Nissan a zpět domů na jedno nabití baterie.
Společně s australským zastoupením Nissanu v současné době hledají řešení tohoto problému. Podle Carlsona není vina na straně australského zastoupení. Nadšenec do elektrických automobilů tvrdí, že mnoho problémů s bateriemi jeho vozidla bylo způsobeno konstrukčním řešením baterie, které postrádá aktivní chladicí systémy.
Přes své nepříjemné zkušenosti s listem však uvedl, že nemá v úmyslu vrátit se zpět k vozidlům na fosilní paliva. Jeho další vůz bude určitě plně elektrický, ale už to nebude Nissan Leaf. Místo toho se zajímá o Model 3 od Tesly. Řešení problémů s baterií byla pro Carlsona noční můra, přesto však stále považuje malý a jednoduchý Nissan Leaf za fantastické auto.
Pokud tedy hledáte ojetý elektrovůz, nechte si zkontrolovat stav baterie. Případně se vyhněte vozům, které nedisponují aktivním chlazením akumulátorů.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?