Trávit v letních měsících jízdu v autě bez klimatizace je dnes téměř nepředstavitelné. Kouzelné tlačítko A/C dokáže během několika minut vychladit interiér na příjemnou teplotu. Tento luxus však není zdarma. Jak velký vír v nádrži spuštění klimatizace způsobí?
Německý autoklub ADAC už provedl nespočet testů spotřeby se spuštěnou klimatizací. Mezi motoristy totiž koluje spousta mýtů, jak moc ovlivňuje spuštěná klimatizace spotřebu a výkon vozu. Pokud bychom se však chtěli zchladit bez klimatizace např. otevřením bočních oken, zvyšujeme tím odpor vzduchu a spotřeba znovu stoupá. Jak tedy klimatizaci používat, aby spotřeba narostla co nejméně?
Ano, správně, spotřeba se spuštěnou klimatizací stoupá vždy. Fyzikální zákony není možné ošálit. Velký rozdíl je mezi manuální a automatickou klimatizací. Automatická klimatizace při běhu na volnoběh zvýší spotřebu přibližně o 0,2 litru za hodinu. U manuální klimatizace stoupá spotřeba o 0,4 litru za hodinu. Pokud tedy udržíte rychlostní průměr 100 km/h (dálniční jízda), může spotřeba stoupnout o pouhých 0,2 litru na 100 km (automatická klimatizace). Problém nastává při jízdě ve městě, kde jsou rychlostní průměry podstatně nižší. Při rychlostním průměru 20 km/h se u manuální klimatizace dostáváme z 0,4 litru za hodinu na celé 2 litry na 100 km.
Spotřebu je však možné správným používáním minimalizovat. U automatické klimatizace je výhodné ponechat práci na ní a nechat systém v automatickém režimu. Zároveň není moudré nastavovat cílovou teplotu na méně než 21 stupňů Celsia. Tím omezíte i zdravotní rizika. Také před spuštěním klimatizace jí můžete ulehčit práci důsledným vyvětráním rozpáleného interiéru. Také nezapomínejte klimatizaci zapínat i v chladnějších obdobích. Zabráníte tím zpórovatění těsnění a následným únikům chladiva.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?