Prázdniny jsou zábava. Pro mnohé z nás také znamenají cestu na letní chatu, návštěvu zajímavostí v nedalekém městě nebo dokonce výlet autem do zahraničí. Zkušený odborník ze společnosti Nokian Tyres, která vyrábí prémiové pneumatiky, nám poví více o tom, jak může být naše cestování pohodlnější a bezpečnější.
Pro úspěšné letní cestování je zásadní proaktivní přístup a příprava. Vydat se na cestu po náročném pracovním týdnu s plně naloženým autem může být velmi náročné a vyčerpávající.
„Na dovolené čas nehraje tak důležitou roli. A dálnice nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Jízda po vedlejších silnicích může být někdy skvělým nápadem, protože sedm hodin na jinak šestihodinové cestě vám může přinést mnohem více letní atmosféry než jízda po dálnicích,“ říká Martin Dražík ze společnosti Nokian Tyres Europe a doporučuje volit uvolněný přístup.
Pokud to časové možnosti dovolují, měli byste myslet na cestovní přestávky s odpočinkem. Pokud cestujete s dětmi školního věku nebo s mládeží, můžete je požádat, aby přemýšlely o pro ně atraktivních místech na zastavení.
„Pokud byste měli někde zastavit po cestě, je dobré se zeptat, kde by to chtěly právě vaše děti. Na internetu najdete určitě několik dobrých nápadů,“ doporučuje M. Dražík.
Teplé počasí je náročné pro baterii
Před cestou byste měli nechat vaše vozidlo prohlédnout v servisu. Minimálně je dobré si nechat zkontrolovat stav baterie.
„Teplé počasí může být totiž pro baterii auta velice náročné, zvlášť pokud vaše děti plně používají tablety, přehrávače a nabíječky,“ uvádí M. Dražík.
Jednou za rok je třeba si nechat vyměnit vzduchový filtr a minimálně jednou za dva roky provést údržbu klimatizace. Řidič, spolucestující i domácí mazlíčci jistě ocení příjemnou teplotu ve vozidle.
Před cestou zkontrolujte své pneumatiky
U pneumatik je třeba zkontrolovat minimálně dvě věci: jestli mají správný tlak huštění a dostatečnou hloubku běhounu. Hloubka běhounu je obzvláště důležitá v deštivém letním počasí. Když se z oblohy spustí provazce deště, které padají na vozovku, nemusí být špatné pneumatiky schopné odvést z kontaktní plochy dostatečné množství vody, což vede ke vzniku aquaplaningu. Bezpečná pneumatika má hloubku zbývajícího běhounu minimálně 4 milimetry.
Tlak vzduchu v pneumatikách můžete zkontrolovat například na čerpací stranici nebo v pneuservisu. Prázdninové cesty většinou znamenají, že vaše vozidlo je plně naložené lidmi a věcmi, proto je třeba tlak huštění upravit na plné zatížení. Tuto hodnotu je možné nalézt v návodu k obsluze vozidla. Správný tlak huštění snižuje spotřebu paliva, prodlužuje životnost pneumatik a zajišťuje bezpečnější jízdu.
Martin Dražík také přidává jednu radu, kterou sám dostal od svého dědečka: při příjezdu parkujte auto vždy tak, aby směřovalo předkem ven.
„Tímto způsobem můžete okamžitě odjet, pokud se něco nečekaného přihodí například v chatě a vy potřebujete dojet třeba pro pomoc. Jinak byste museli ještě někde otočit auto.“
Před cestou na dovolenou
1. Nechte své vozidlo s předstihem zkontrolovat v servisuPokud si včas zarezervujete opravu nebo kontrolu vozidla v servisu, můžete si vybrat pro vás nejvhodnější čas. Je praktické si naplánovat platbu za servisní kontrolu nebo nákup nových pneumatik v jiném měsíci, než jsou výdaje za dovolenou. 2. Zajistěte bezpečnost vašich pneumatikUjistěte se, že máte správný tlak vzduchu ve všech pneumatikách, i v rezervní. Pokud jste při výměně pneumatik zapomněli znovu dotáhnout matice, udělejte to neprodleně. Měli byste také nechat zkontrolovat geometrii vozidla, abyste předešli nerovnoměrnému nebo příliš rychlému opotřebení pneumatik.
3. Vyčistěte své vozidlo zevnitř i zvenčíVyndejte z auta nepotřebné věci a umyjte jej zvenku i zevnitř. Zkontrolujte, zda se na čelním skle nenacházejí nějaké praskliny od kamínků, které je třeba opravit. Nejlepší způsob, jak vyčistit čelní sklo zevnitř, je použít jemný čistič skla a hadřík z mikrovlákna. Jakýkoliv hmyz na vnější straně čelního skla musí být včas ze skla odstraněn, než ho slunce ke sklu doslova připeče.
4. Připravte se na nečekané situacePříprava na nouzové situace znamená mít v autě lékárničku, pitnou vodu a pomocný napájecí zdroj pro mobilní telefon. Předtím, než se vydáte na cestu, je dobré si do telefonu stáhnout aplikaci „112“.
5. Při řízení buďte ostražitíPo zastávce během jízdy se vždycky ujistěte, že máte v autě všechny spolucestující, stejně jako všechny jejich telefony, peněženky, doklady nebo třeba i sluneční brýle. Pokud to je možné, měli by se řidiči čas od času vystřídat.
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.
Xiaomi, známý především jako výrobce mobilních telefonů a elektroniky, se loni odvážně pustil do automobilového průmyslu se sedanem SU7. Jeho ambice ale nezůstaly u prvního kroku – brzy následovala prémiová verze Ultra, která se právě dostala do prodeje. Nový model překvapil trh svou výrazně nižší cenou, než se původně očekávalo.
Společnost Nissan potvrdila, že k 1. dubnu letošního roku skončí ve funkci generálního ředitele Makoto Uchida. Jeho nástupcem se stane Ivan Espinosa, dosavadní ředitel plánování, který se tímto krokem stane čtvrtým generálním ředitelem společnosti za posledních osm let.
Po delší době se do našeho testu dostala čtvrtá generace Škody Octavia v oblíbené konfiguraci s dvoulitrovým turbodieselem o výkonu 110 kW a automatickou převodovkou DSG. Oproti verzi před modernizací přináší osvěžený design, nové motorizace, lepší infotainment a pár dalších detailů. Je dieselová verze optimální volbou nebo má smysl sáhnout spíše po levnější benzínové variantě 1.5 eTSI s totožným výkonem?