„Inzerát sliboval za jednu točku 1100 euro, nikoliv 130.000 Kč, jak se objevilo v některých českých médiích,“ opravuje některé informace z českých médiích europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se případy sankcionovaných řidičů dlouhodobě zabývá.
Podle informací europoslance si řidič vyzvedl auto v Londýně a odjel s ním do Belgie. Tam byl odvezen na hotel s tím, že si má odpočinout. „Ve dvě hodiny ráno byl přivezen zpět k automobilu s tím, že dnešní nakládka se nestihne, ale v Londýně na něj čeká jiný náklad,“ popsal europoslanec s tím, že po prohlídce automobilu řidič nezjistil nic neobvyklého. V nákladovém prostoru bylo jen několik palet.
Řidič prošel třemi francouzskými kontrolami
Český řidič prošel třemi francouzskými kontrolami, kterým se dobrovolně podrobil. Ani při jedné nebyla zjištěna v nákladovém prostoru jakákoliv cizí osoba. Přítomnost migrantů odhalil až při průjezdu na britskou stranu speciálně cvičený pes, který v návěsu objevil skrytou přepážku a za ní 20 Albánců, kteří shodně tvrdili, že řidič musel o všem vědět, což byl podstatný rozdíl od případu Jiřího Sagana. U něho běženci z Iránu potvrzovali vytipování spícího řidiče pašeráky, kteří je pak v chladícím návěsu opětovně zamkli, aby pan Sagan dál nic netušil a maximálně se ztížilo odhalení.
Soud bez přítomnosti české ambasády
„Soud odsoudil pana Vaculíka na dva roky s tím, že se řidič odmítl odvolat. Budu proto usilovat o převoz do České republiky,“ prozrazuje další podrobnosti případu europoslanec Zdechovský a dodává, že řidič je umístěn ve stejné věznici jako Jiří Sagan. Ten mu pomáhá s komunikací se sociálními pracovníky a při vyřizování různých procedur z důvodu, že druhý odsouzený řidič neovládá vůbec žádný cizí jazyk.
Pan Vaculík tvrdí, že během soudního procesu neměl vedle od soudu zajištěného překladu žádnou právní pomoc české ambasády. V současné době požádal o kontakt s ambasádou s tím, že chce usilovat o převoz do České republiky, aby mohl být ve styku s rodinou.
Případem se zabývá česká policie ve spolupráci s Europolem
Pozor, podobné podvodné inzeráty, které slibují během léta dobrý přivýdělek, se objevily v řadě evropských zemí – např. na Slovensku, v Polsku nebo Maďarsku.
„Pravděpodobně jde o činnost organizované skupiny původem z Balkánu, která dlouhodobě působí na území Francie a Belgie. Maximální obezřetnost od všech řidičů je proto skutečně na místě,“ varuje Zdechovský s tím, že celým případem se již začal zabývat speciální útvar evropské policejní agentury Europol ve spolupráci se specializovanými policejními útvary na boj s organizovaným zločinem národních států.