Křídlové dveře se obvykle nacházejí na supersportech, nebo na výtvorech tunerů bez vkusu. Na autonomním vozidle by je nečekal asi nikdo, přesto se ale Renault rozhodl je napasovat na svůj elektrický model Zoe.
Renault spolu s dalšími partnery vytvořil projekt nazvaný The Paris-Saclay Autonomous Lab, který se snaží o uvedení autonomních automobilů do reálného provozu. Testování zatím probíhá ve vyhrazených pruzích na silnicích v kampusu univerzity Paris-Saclay. Studenti se tam mohou setkat se třemi vozy Renault Zoe a autonomní minibus Transdev-Lohr i-Cristal.
Renault Zoe však prošel několika zásadními úpravami, aby posloužil novému účelu. Proto jsou vybaveny novými GPS senzory, Lidarem, kamerami, gyroskopy a speciálním softwarem. Díky tomu Zoe pozná chodce a cyklisty, světla na semaforu a bezpečně se dostane přeš křižovatky. Na své trasy proto pracují v plně autonomním režimu, i když je v kabině přítomen i člověk, připravený vždy zasáhout.
Na pohled největší změnou je ale vstup do vozidla. Běžný pětidvéřový hatchback totiž dostal unikátní křídlové dveře na pravé straně. Ty sestávají z celého boku vozidla, které tak ani nemá standardní B sloupek. Na levé straně pak dveře nejsou vůbec. V interiéru se nacházejí tři sedačky pro pasažéry, sedačka spolujezdce je otočena proti směru jízdy. Řidič, nazývaný zde jen jako bezpečnostní operátor, má kabinu zcela oddělenou od pasažérů, zřejmě z bezpečnostních důvodů.
V autonomním Zoe se může svézt každý, kdo si na kampusu během dne zarezervuje jízdu prostřednictvím mobilní aplikace Marcel. Vozidlo vás poté vyzvedne na určeném místě a doručí na výstupní místo co nejblíže vaší destinaci. Zoe tedy zastavuje jen na určitých "stanicích, které jsou navrženy tak, aby neomezovaly běžný provoz na silnici a zároveň pokrývaly ty nejdůležitější destinace na kampusu.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.