Přijde vám titulek jako vystřižený z jiného světa? O to více vás pak může zarazit, že pochází ze země, která nám není příliš vzdálená. Autorem nového zákona je Moldavsko, malý stát vklíněný mezi Rumunsko a Ukrajinu, který drží několik nechvalných prvenství. Moldavsko je nejchudší a nejméně navštěvovanější zemí Evropy a jejich kvalitní víno považují místní spíše za potravinu než alkohol. S opilci za volantem se však moldavci rozhodli bojovat po svém.
Nový program omezování alkoholismu a řízení pod vlivem alkoholu schválili v Moldávii v loňském roce. Program nabízí řidičům, kteří byli usvědčení z řízení v opilosti možnost vykoupení. Řidiči, kteří chtějí získat své "zakázané" řidičské oprávnění zpět, mají možnost vstoupit do re-edukačního programu po zaplacení částky přibližně 5 000 korun. Tato částka se nemusí jevit jako příliš vysoká, pokud si však neuvědomíme, že průměrný plat v této zemi činní v přepočtu necelých 8 000 korun.
Po zaplacení vstupního poplatku se ze zájemce o navrácení svého řidičského oprávnění stává dobrovolník pro práci ve zdravotnických zařízeních, a to přibližně po dobu třech měsíců. V rámci toho programu pomáhají odsouzení pacientům léčených po dopravních nehodách, a nebo přímo v márnici podle toho, kde je jejich práce nejvíce potřeba. Podle dostupných informací byl první program zahájen minulý měsíc v moldavském Kišiněvě, programu se zúčastnilo šest mužů. Jejich povinnostmi hned pro první den bylo například pomáhat "koronerům" s mytím mrtvol i samotnou pitvou.
Jak se ukázalo, zdaleka ne všichni účastníci měli na takovou práci "žaludek", a jeden ze zúčastněných musel svůj re-edukační kurz ukončit jen krátce po jeho zahájení. Jak uvedl jeden z účastníků, tento výukový program je sice netradiční, ale dostatečně silný na to, aby odradil odsouzené od další konzumace alkoholu, nebo alespoň té za volantem. "Bude to mít obrovský psychologický dopad, protože zdaleka ne všichni jsou schopni to vydržet. Už jen pohled na tělo a všudypřítomný zápach v těchto prostorách jsou pro odsouzené psychicky náročné," uvedl Valeriu Savciuc, ředitel Centra soudního lékařství v Kišiněvě.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.