V akčních filmech nám kaskadéři za volantem předvádějí často neuvěřitelné kousky, se kterými se v reálném životě nejspíš nesetkáte. Tedy aspoň pokud nejste příslušníkem bezpečnostních složek, instruktorem taktického řízení, nebo pokud vás brzy nečeká výlet do některého z nebezpečných koutů světa.
Wyatt Knox, který dělá instruktora v jezdecké školy Team O'Neil Rally School, se v našem článku neobjevuje poprvé. V minulosti jsme totiž několikrát rozebírali jeho videa na YouTube kanálu Team O'Neil Rally School, ve kterých se věnoval nejen zlepšování řidičských dovedností, ale také technice automobilů, chování auta na různých podmínek, technickým aspektům, atd.
Tentokrát se však Wyatt představuje na YouTube kanálu WIRED ve zcela novém světle. Málokdo by si totiž asi pomyslel, že posledních cca deset let se kromě jiného věnuje i kurzům řízení při vysokých rychlostech a řízení při krizových / rizikových situacích. Mnohaletá praxe během závodů rally mu však byla skvělou školu, neboť závod v rally a taktická jízda je prakticky o tomtéž. „Dostat se co nejrychleji z bodu A do bodu B tak, aby vaše auto zůstalo pojízdné," jak říká Wyatt ve videu.
Celé téma taktické mobility je přitom podle jeho slov hlavně o schopnosti naprosto excelentně zvládnout řízení automobilu a to za všech okolností. Ať už se tedy stane cokoliv, musíte si být jisti, že dokážete dostat auto pod kontrolu a dopravit vaši posádku do bezpečí. Zároveň však musíte být připraveni reagovat na další události, které by se mohly v závislosti na typu mise objevit. Zkrátka nic snadného.
Není tedy divu, že většina těchto kurzů realizovaná v Team O'Neil Rally School je určena lidem pracujícím pro vlády USA, případně pro spojenecké organizace. Nejčastěji se však jedná o lidi ze zvláštních jednotek, kteří tráví hodně času na rizikových místech po celém světě.
Základem samotného výcviku je však schopnost zvládnout různé typy automobilů. Tím vůbec nejoblíbenějším v vozem v Team O'Neil Rally School je letitý Ford Crown Victoria, který představuje ideální tréningovou platformu. Jedná se totiž o dokonalého reprezentanta velkého amerického sedanu s automatickou převodovkou a pohonem zadních kol, které často využívají bezpečnostní složky.
Crown Vic byl navíc již v sérii poměrně odolným automobilem, který si nechal ledasco líbit. Ostatně v policejních sborech napříč USA sloužily tyto vozy dlouhá desetiletí. Pro výukové účely však prošly Fordy ještě drobnými úpravami, jako bylo zesílení nárazníků pro nacvičování bourání, atd.
K základům patří kromě jiného i zvládání vozu bez asistenčních systémů typu ABS či kontrola trakce, nebo prohlídka nového vozu před první jízdou, zorientování se v interiéru a správné nastavení veškerého příslušenství tak, abyste měli vůz opravdu pod kontrolou a nemuseli se s ničím zdržovat.
Poté přichází na řadu prvky defenzivní a ofenzivní jízdy, mezi kterým nechybí třeba PIT manévr, couvání při vysoké rychlosti, schopnost převzít řízení místo řidiče, kontrolovaná jízda smykem, rychlý průjezd zatáček nebo prorážení silničních zátarasů. Kurzy se samozřejmě přizpůsobují na míru jednotlivým zájemcům. Například členové speciálních jednotek trénují převzetí kontroly nad vozem spolujezdcem ve více lidech, přičemž ti na zadních sedadlech zároveň odtáhnou zraněného řidiče dozadu a dávají mu první pomoc, zatímco spolujezdec plně přebírá jeho místo.
Veškerý nácvik probíhá na uzavřeném pozemku a pod dozorem zkušených instruktorů. A i když jsou auta upravená, během těchto kurzů dostávají pořádně zabrat. Takže rozhodně nic podobného nezkoušejte v provozu ani nikde jinde. Vaše auto by vám nepoděkovalo.
Jak ovšem Wyatt dodává na konci videa, základem každého kurzu je získání maximální kontroly nad vozem. A toho lze docílit jen hodinami strávenými za volantem, jízdou na limitu a poznáváním hranic různých povrchů, vašich schopností i různých automobilů. Odměnou za tuhle tvrdou dřinu jsou však schopnosti, díky kterým dokáže absolventi tohoto kurzu řídit lépe, než 90 % účastníků silničního provozu.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.