Změna postupů při zjišťování emisí a spotřeby ze staršího procesu NEDC na moderních WLTP přinesla evropským automobilkám řadu starostí. Výroba některých motorizací byla částečně omezena, jiné z nabídky úplně vypadly. I ti největší výrobci museli omezovat produkci, některé modely přišly o výkon a jiné modely čeká neodvratný konec. Problémům se však nevyhnuly ani moderní a oslnivé supersporty, do jejichž vývoje automobilky vložily mnoho času, peněz i úsilí.
Dokonalým příkladem je extrémní Mercedes-AMG One, který byl světu představen již v září roku 2017. O rok později, v září roku 2018, se však objevily první spekulace, podle kterých byla produkce vozu odložena. A tyto spekulace nyní v rozhovoru pro Autocar potvrdil i Tobias Moers, šéf divize AMG.
Jádrem problémů se stala právě tolik diskutovaná testovací procedura WLTP, kterou by vůz bez úprav zřejmě neprošel. Pod kapotou umístěný benzínový motor 1.6 litru V6, jehož původ bychom našli ve Formuli 1, tak musel dostat filtr pevných částic.
Tohle nepříliš populární řešení už se sice objevuje u benzínových motorů stále častěji, v případě modelu AMG One šlo ale o poměrně náročný úkon. Nikdo totiž nechtěl připustit, aby se výkon vozu po úpravách propadl pod magickou hranici 1 000 koňských sil.
Podle slov Moerse už se ale technikům povedlo dosáhnout velkého pokroku a nyní se zjišťuje, kdy v příštích týdnech by si první zákazníci mohli vyzvednout své vozy. První nedočkavci se tak zřejmě již brzy dočkají. Jen pro připomínku však uvádíme, že produkce byla omezena pouze na 275 automobilů, přičemž většina z nich už byla v době prezentace zamluvená. Jeden by měl vlastnit třeba David Coulthard, zatímco Lewis Hamilton si údajně objednal hned dva.
Mercedes-AMG One bude skutečně extrémním vozem, od kterého se očekávají velké věci. Pod kapotou totiž kombinuje spalovací motor vycházející z Formule 1, který doplňuje hned čtveřice elektromotorů. Jeho aerodynamické tvary by mu navíc měly zaručit minimální odpor vzduchu a maximální přilnavost.
Tobias Moers už navíc dříve naznačil, že by si One mohl dojet pro titul nejrychlejšího produkčního vozu na slavném Nürburgringu. Ten v současnosti náleží vozu Lamborghini Aventador Superveloce Jota, kterému se v létě minulého roku podařilo zdolat ikonický okruh v čase 6:44,97.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?